Хормонът на стреса кортизол може да ограничи агресивното антисоциално поведение, заявиха британски изследователи, цитирани от Ройтерс.
В стресови ситуации нивата на кортизола нямали нормалното покачване при момчетата с поведенчески проблеми, са установили учени в рамките на изследване, което подсказва, че пътищата на антисоциалното поведение са на биологическа основа до по-голяма степен, отколкото се смяташе досега.
Много изследвания фокусираха вниманието върху социалните фактори, заяви ръководителят на изследването психологът Греъм Феърчайлд от Университета на Кеймбридж.
Резултатите от това изследване показват, че антисоциалното поведение вероятно е на биологическа основа до по-голяма степен, отколкото се предполагаше, и е сходно със състояния като депресия и безпокойство, допълни той.
Между 3 и 5 на сто от децата в развитите страни демонстрират антисоциално поведение, като вандализъм, извършване на обири и нападения. Това може да доведе до изключването им от училище, до проблеми с полицията и дори до изпращането им зад решетките, отбеляза изследователят.
Изследването обхванало 100 момчета на 14-18-годишна възраст от училища в страната и други 75 тийнейджъри, за които се знае, че имат антисоциално поведение.
Представителите на силния пол са с 4 пъти по-голяма вероятност да имат антисоциално поведение в сравнение с представителките на нежния пол.
Изследователите първо се уверили, че момчетата имат сходни нива на кортизола. След това хормоналните промени на участниците били изследвани в лабораторна среда по време на игра, която цели да провокира стресови отговори.
Нивата на кортизола у участниците, които нямат агресивно поведение, се покачили, но останали непроменени у младежите, които демонстрират антисоциално поведение. Резултатите от изследването са публикувани в Biological Psychiatry. БТА