От х:

Днес в x:

Клетъчните телефони вредят на половите жлези на мъжете

Ново проучване открива, че когато хендсетът е в режим за разговори и се намира близо до тестисите, нивото на свободните радикали и оксидантите в спермата нараства значително.

Досега дебатът между производителите на клетъчни телефони и техните критици за потенциалните рискове от заболяване от рак при прекомерната употреба на хендсети бе най-разгорещеният. След като в едно проучване се твърдеше, че клетъчните телефони оказват повече вреда на здравето от пушенето, световноизвестен онколог пък заяви, че съществуват необорими доказателства за връзката между рака и мобилните телефони, като това бе първия път, когато голяма изследваща рака институция заяви подобно нещо.

А сега, в друго проучване се твърди за нов, съвсем различен, страничен ефект, който се причинява от употребата на клетъчни телефони, разкрива dailytech.com.

Новото изследване показва, че хендсетите въобще не са приятелски настроени към тестисите, мъжките репродуктивни органи, в които се произвежда спермата. В предстоящото да излезе проучване се твърди, че когато се намират в близост до тестисите и са в режим на разговор, клетъчните телефони увреждат спермата.
Изследването е обезпокояващо по две основни причини. Първо, увредената сперма може да доведе до вродени дефекти и до по-висок риск от различни инвалидни състояния, каквито се наблюдават при децата на по-възрастни бащи. Второ, сценарият, тестван по време на проучването, е изключително често срещан. Мъжете, които говорят, използвайки хендс-фри, често оставят своите телефони в джобовете си, с което разстоянието става перфектно за нанасяне на вредни ефекти върху тестисите.

Ашок Агарвал, който е водел проучването като директор на центъра за репродуктивна медицина в клиниката на американския град Кливланд, коментира:"Хората използват клетъчните телефони, защото вярват, че те са безопасни, но всъщност тези устройства могат да им причинят някои много сериозни здравословни проблеми с половите жлези".
Изследването се състои от семенни проби, взети от 32 мъже, които били с еднакво здравословно състояние на спермата. Пробите били съхранявани при постоянна температура и други еднакви условия, като в същото време били разделени на контролна и на тестова група. Тестовата група била поставена за един час на разстояние от 2.5 сантиметра от клетъчен телефон в режим на разговор на честота от 850 мегахерца, която може би е най-често използваната.

Трансмисиите довели до очевидно увеличение на окислителния стрес, като започнали да се създават по-бързо свободни радикали и оксиданти, докато антиоксидантите били разрушавани. Според Агарвал, този стрес означава увреждане на спермата.

Макар че в новото проучване не става дума за връзка с рака, то може би такава съществува с рака на тестисите. Резултатите от тестовата група показали, че средно количеството на свободните радикали се увеличило с 85% при всички проби. Свободните радикали са свързани с много различни заболявания при хората, включително и рака, добавя Агарвал.

Въпреки че проучването поставя някои много сериозни въпроси на масата за дискусии, то, поради неговата изцяло контролирана природа, един ключов елемент е бил изпуснат и остава да бъде тестван, казват самите му автори. Срещу околните опасности за човешкия организъм съществуват допълнителни защити, като кожата на тялото, костите и тъканите. За да бъде съставена по-ясна картина за ефекта от клетъчните телефони върху спермата и другите клетки, е нужно да бъде изследвано преминаването на клетъчните вълни именно през такива пластове на защита.

Що се отнася до причината хендсетите да оказват такова въздействие върху спермата, то тя остава неясна. Според Агарвал, възможно е радиацията от клетъчните телефони да засяга половите жлези посредством термален ефект, който да причинява повишаване на температурата в тестисите, което да води до увреждане на спермата.

Предишно проучване на екипа на Ашок Агарвал показва, че мъжете, използващи клетъчните си телефони над 4 часа дневно, имат значително по-малък брой сперматозоиди. В това изследване са участвали 361 мъже. Резултатите от него предоставят силно доказателство, че въпреки защитата на тъканта, вредните ефекти са налице.


Източник: technews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини