От х:

Днес в x:

20 000 по-малко ученици тази година. Преглед на националния печат – 16 септември

ВЪТРЕШНА ПОЛИТИКА

"Премиерът: Папата или Исус пречат на Борисов", проследява "Труд" продължаващата драмата около софийския боклук. "Президентът проигра евтино добрите ни взаимоотношения, за да се хареса на премиера Сергей Станишев. Но това показва, че всички други сценарии за мен и него са били измислени." Това заяви вчера столичният кмет и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов по повод изявленията на президента Георги Първанов, че прокуратурата трябва да провери защо в София още няма завод за боклука. Вчера в скандала се намеси и премиерът Сергей Станишев. "Ако кметът не носи отговорност за нищо, аз се чудя защо го избират?", запита риторично той. И допълни: "Кой е виновен - папа Римски или Исус Христос, за това, че има проблеми?" Премиерът поиска Борисов да спре да политизира проблема. "Президент и кмет - война или отборна игра", коментира "Труд". Подчертава се, че Борисов, който има дарбата да преценява и оцелява, точно сега реши да отвори ненужни фронтове срещу себе си. Изненадваща е атаката му срещу Първанов, с когото винаги са имали джентълменска игра. Но в размаха си да раздава на всички правосъдие, без да допуска някой него да критикува, Борисов не прецени, че Първанов нито е Симеон, нито е Станишев. Той нито ще си замълчи като царя, нито ще отвърне по момчешки като премиера. Президентът отвърна на удара като каза на глас това, което коментират софиянци и което отдавна изчисляват във всички политически централи - кой печели от липсата на завод за боклук в София. Между президент и кмет едва ли ще пламне война, но Борисов не печели от скандалите, които предизвиква. "Първанов се върна в БСП", коментира "Сега". В мига, в който Бойко Борисов упрекна държавния глава, че се е провалил в опита си да намери място за софийския боклук, започна тотална социалистическа офанзива срещу столичния кмет. След година на удари срещу бившите си съпартийци, президентът изглежда е преосмислил поведението си. Чул е опасенията, че ако я кара така - с откъслечна рехава критика срещу партиите, в един момент ще остане президент без политическа подкрепа. Разбрал е, че равноотдалечената позиция е примамлива, тя звучи достойно за един президент, но тук няма как да се реализира. Ето защо президентът застана заедно с БСП срещу Борисов, смята авторът. "Боят с балите ще срути рейтингите", е образното определение на лидера на ВМРО Красимир Каракачанов. В интервю за "Стандарт" той посочва, че между президента и столичния кмет имаше добра комуникация и явно причините за конфликта са скрити по-дълбоко. Сигурно е само, че са политически. Но конфронтацията на когото и да било с държавния глава не влияе добре на рейтинга му. Първанов е държавен глава и неговите функции са доста по-различни от политическите игри. Такъв конфликт е напълно излишен, категоричен е Каракачанов.
***
"Само 10% вярвали на кабинета", отбелязва "Труд". Едва 10% от българите вярват на кабинета, докато 57 на сто му "гласуват недоверие". Това сочат данните от огласеното вчера национално представително социологическо проучване на агенция "Алфа рисърч". Според нея рейтингът на президента Георги Първанов падал с 15 на сто за четири месеца. ГЕРБ продължава да бъде първа политическа сила според проучването /около 23%/, следвана от БСП /13-15%/, "Атака" и ДПС са с равни позиции - по 7 на сто.
***
"Коалиционни войни пламнаха в Града под тепетата", коментира "Монитор". Припомня се, че през последния месец Пловдив бе разтърсен от политически скандал. Управляващата коалиция между ГЕРБ и ВМРО в града бавно, но сигурно се разпада, като конфликтът между двете формации все повече прилича на война. Авторът прогнозира, че заради наближаващите парламентарни избори, жителите на Пловдив все по-често ще стават свидетели на странни съюзи и коалиции. Не е изключено заради ескалиращото напрежение межде двете основни политически формации да се блокира работата на местната власт, и дори да се стигне до предсрочни местни избори.
***
"Янев предложи да почнем прехода отначало", отбелязва "Труд". Лидерът на партия "Ред, законност и справедливост" Яне Янев на практика предложи вчера "рестарт" на прехода. Той заяви, че сега е моментът опозицията да се обедини около три неща - реформа на политическата система, свикване на Велико народно събрание и нова конституция. С такива призиви започнаха и промените през 1989 г.
***
"Няма по-добра избирателна система от пропорционалната", заявява в интервю за "Класа" Димитър Гронев, политически психолог. Аргументът му е, че при тази система предлагаш политика и намираш подходящите хора, които да я осъществят. Нека тези хора да са добри управленци, тогава няма значение как се казват министърът на здравеопазването или на финансите. Филтърът на ситуацията обаче пропуска тази, така наречена мажоритарна пудра. Политическите централи ще внимават при подбора на листите и ще ги напудрят мажоритарно.
***
"Свихме армията 5 пъти, а Генщабът набъбна 3 пъти?!", изчислява в интервю за "24 часа" министърът на отбраната Николай Цонев. Тай обяснява, че в момента има две успоредни администрации - тази на Генералния щаб и тази на Министерството на отбраната, които работят за Българската армия. Две администрации, чиито функции в много отношения се дублират. Това е напълно излишен разход на хора, време и пари. Обединяването на двете администрации ще повиши оперативността и ефективността в работата им, подчертава Цонев. След реакцията на държавния глава за орязани правомощия в проектозакона за отбраната, военният министър успокоява, че службите ще докладват и на президента, и на началника на отбраната.
***
"НСО купува коли за 1 млн. лева", обявява в "Труд" ген. Димитър Димитров, шеф на Националната служба за охрана. Той признава, че текучеството е един от основните проблеми на службата, главно при сержантския състав и шофьорите. "Професията ни стана модерна и навън се правят доста съблазнителни предложения - в пъти по-високи заплати както за водачи на специализирани автомобили, така и за персонална охрана. Тази година няколко офицери преминаха към частния сектор. При нас средната заплата е 1300 лева."
***
"Осмина се борят за едно място за чиновници", съобщава "Труд". Средно по 8 души ще се борят за едно работно място по време на Четвъртия специализиран конкурс за младши експерти в държавната администрация. Точно 2728 души са се регистрирали до 14 септември за заемането на 322 свободни места. Министерството на държавната администрация е отчело в пъти по-голям интерес в сравнение с предишните издания на конкурса. Според ведомството това се дължи на възможността за работа в звената за управление на средствата от ЕС.
***
"Учебната година започна с по-малко деца и училища", информира "Новинар". Със стотици закрити училища и 20 000 ученици по-малко започна вчера новата учебна година. Депутати и министри присъстваха на тържествените церемонии в училищата и университетите в цялата страна. Повече от 60 000 първолаци прекрачиха за първи път праговете на класните стаи.

ИКОНОМИКА

"Икономиката ни с ръст 7% на фона на световна криза", пише "Сега". 7,1% ръст на родната икономика за второто полугодие отчете вчера статистиката. Ръстът идва на фона на задълбочаващата се световна криза. Финансовите пазари бяха разтърсени сериозно вчера, след като се разбра, че една от четирите най-големи банки в света "Леман Брадърс" обявява фалит. Според анализатори кризата ще се отрази у нас през 2009-2010 г. "Доходите настигнаха инфлацията", отбелязва "24 часа". Увеличението на доходите у нас постепенно настига поскъпването на живота. Това показват обявените вчера данни на Националния статистически институт за домакинствата през юли. С 14,4% са скочили общите приходи на човек за една година /юли 2008 г. спрямо юли 2007 г./. На глава от населението вече се падат по 291,21 лв., или с 36,70 лв. повече от миналата година. През периода са скочили и разходите на домакинствата. Харчовете на човек са се увеличили от 256,07 на 280,93 лв., или с 9,7%.

БЪЛГАРИЯ - ЕС

"ЕС ни зове за решителни резултати", пише" Дума". Министрите на външните работи от Европейския съюз, които заседават в рамките на Съвета по общи въпроси и външни отношения, приеха заключения по публикуваните преди два месеца доклади на Европейската комисия за България и Румъния в областта на вътрешните работи и правосъдието. В проекта съветът призовава България и Румъния да активизират усилията си, като вземат без забавяне всички необходими мерки и като покажат осезаеми и трайни резултати, особено в областите, изтъкнати в докладите на Европейската комисия.

ОБЩЕСТВО

"Археологът Георги Китов си отиде като античен цар" - /"Класа"/. "Отиде си Георги Китов, откривателят на маската на Терес" - /"Новинар"/. "Царе и богове делят виното си с Китов" - /"Стандарт"/. "Китов се пресели при своите герои" - /"Труд"/. Заглавията сами говорят за възхищението и преклонението пред големия български археолог и траколог Георги Китов, който внезапно почина в неделя на метри от последните си разкопки. Сред най-големите му открития са религиозният комплекс край Старосел, гробницата на цар Севт Трети в Голяма Косматка и Александровската могила край Хасково. Най-известните артефакти, открити от екипа му, са бронзовата глава и златният венец на Севт Трети, както и златната маска на Терес.
Източник: bta.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини