От х:

Днес в x:

Източна Европа се изправя пред сериозна икономическа криза

Страните от Източна Европа са изправени пред опасността от силно обезценяване на валутите си, което може да има катастрофално отражение върху икономиките им.

Това предупреди Хайнер Фласбек, главен икономист към Конференцията на ООН за търговията и развитието (ЮНКТАД), цитиран от Франс прес.

Подобна опасност вече бе наблюдавана в Азия и Латинска Америка, припомни Фласбек.

През 1997 г. няколко азиатски страни изпаднаха в дълбока икономическа криза след обезценяването на валутите им заради високото равнище на държавния дълг и силното покачване на лихвите.

Аржентинасе сблъска с проблема през 2001 г., когато националната й валута, песото, силно се обезцени, предизвиквайки бунтове на разорените аржентинци, чиито спестявания се изпариха. В годишния си доклад за търговията и развитието ЮНКТАД посочва, че между 1999 и 2007 година реалният курс на валутите в Източна Европа и Русия е завишен с над 30 процента.

Най-големи дефицити по текущата сметка са регистрирани в България, Естония, Латвия, Литва и Румъния, където дефицитите са достигнали 10 процента спрямо БВП според ЮНКТАД.

В доклада това е обяснено с факта, че в много източноевропейски страни покачването на лихвите с цел овладяване на инфлацията е довело до валутни спекулации, подкопали конкурентноспособността на тези страни. Това е довело до натрупване на значителна сума от ипотечни кредити в чужда валута, по-специално в швейцарски франкове и йени, се изтъква в доклада.

Според ЮНКТАД промяната в стойността на валутите чрез снижаване на обменния курс е "неизбежна". "Както показва историята на икономиката, тази промяна може да доведе или до силна рецесия, или до обезценяване на валутата в реални предели", гласи докладът.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини