От х:

Днес в x:

България сред най-големите "износители на органи" в Европа

България е една от страните в ЕС, където се провеждат най-много нелегално извършени експлантации, сочи доклад на Съвета на Европа. Интервю на радио Дойче Веле с депутата в Европейския парламент Петер Лийзе.

За по-добро информиране на обществеността и повече сътрудничество между европейските страни по отношение на нелегалната търговия с органи настояват депутатите от ЕП. Как може да се постигне това?

Лийзе: Мисля, че с европейската полиция Европол - организация, която постигна много в борбата срещу разпространението на дрога. Иска ми се Европол да се заеме и с темата нелегална търговия с органи, тъй като много хора страдат от това явление, защото например медицинското обслужване, което получават донорите, не е адекватно в повечето случаи, а и така се влияе на общото виждане за легалната трансплантация на органи. Когато хората разберат, че се плаща за органи, мнозина от тях вече не са готови да дадат съгласието си за безвъзмездно донорство. Затова е важно да се заемем с тази тема.

Наскоро в ЕП беше представен доклад за донорството на органи и трансплантациите. Какви са основните изводи, които се съдържат в него?

Лийзе: Това е проектодоклад, върху който все още дискутираме, но по редица въпроси вече сме постигнали съгласие. Ще се опитаме да изготвим европейска директива за по-голяма сигурност при трансплантации, за да не се стига до предаване на болестопричинители като ХИВ и вируса на Хепатит поради липса на достатъчно тестове. Тя обаче трябва да се изготви прецизно. Правилата не трябва да са много строги, така че все пак да могат да се извършват трансплантации. Ще се опитаме да обобщим и най-добрите практики от отделните страни членки на ЕС, за да се ориентираме по най-добрите стандарти при организацията на самите трансплантации. През последните години например Испания постигна изключителен напредък. В никоя друга страна няма толкова много донори, колкото в Испания. Там във всяка болница има координатори по трансплантациите, които разговарят с близките на донора. Третата точка е вече засегнатата тема за търговията с органи. Донорството на органи срещу пари или защото върху дарителя е бил упражнен натиск трябва да бъде спряно и целта ни е да видим как точно да постигнем това.

Тази обща европейска директива е всъщност планираният закон?

Лийзе: Има дискусии в ЕК, а и ние в ЕП подкрепяме подобна идея, да се съгласува един вид европейски закон, но само за една определена част от тематиката, само по отношение на темата качество и сигурност. Не става въпрос за начина, по който се стига до разрешение за донорство, този въпрос ще си остане в компетенциите на всяко отделно правителство.

Кога трябва да бъде готов този закон?

Лийзе: Смятаме, че следващата година ще можем да го гласуваме.

Явлението "трансплантационен туризъм" е все по-често наблюдавано. Какво може да се направи, за да се ограничи и то не само като общи мерки в рамките на ЕС, но и като отговорности на всяко отделно правителство?

Лийзе: Важен въпрос е, да може да се проследи от къде идва всеки дарен орган. Ако на пациент е бил трансплантиран орган, важно е да се знае, от къде идва този орган и при какви условия е било извършено донорството. Освен това трябва да се борим и срещу причините за този "трансплантационен туризъм". От една страна е нуждата на хората, които продават органи, защото се нуждаят от пари. Тоест трябва да се борим срещу причините за бедността. От друга страна трябва да се положат усилия да се утвърди легалното донорство. Освен това не трябва да има съмнение, че това е престъпление и че то се преследва във всички страни членки на ЕС.

Защо смятате, че нелегалната търговия с органи е в много по-големи размери от преди? Има ли някакви официални документи, с които разполагате?

Лийзе: Има официална информация от Съвета на Европа. Аз лично съм малко объркан от факта, че ЕК все още не се е заела толкова интензивно с темата, а по-скоро я маргинализира. Когато чета докладите на неправителствените организации или на журналистите поне на мен ми става ясно, че този проблем се усложнява, най-вече защото организираната престъпност вижда точно в тази сфера един изключително доходоносен бизнес.

Вие твърдите, че повечето донори на органи от България са всъщност много бедни хора, които се опитват да спечелят пари за оцеляването си. Имате ли официални данни, които да доказват това ваше твърдение?

Лийзе: Има доклади от неправителствени организации и от Съвета на Европа в Страсбург, в които България се посочва като една от страните, от където идват нелегално дарени органи, които са били експлантирани заради пари. Но не мисля, че такива са по-голямата част от случаите на донорство. Че това явление съществува, е сигурно. Има достатъчно много журналистически разследвания.
Източник: kafene.net

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини