Изследователи във Финландия и САЩ откриха ген, контролиращ количеството на въглеродния двуокис, който поглъщат растенията. Генът контролира и количеството на изпарената вода, която растението отделя в атмосферата.
Тези данни могат да бъдат важни за хранителната продукция, както и за регулирането на климатичните промени.
Растенията играят решаваща роля за регулацията на атмосферата, като поглъщат въглероден двуокис от въздуха. Те поглъщат газа през мънички пори, които се намират върху листата им, наречени stomata (пори, малки отвори) и тези пори освобождават също водни изпарения, докато растението расте.
В извънредно сухо време растението може да изгуби 95 процента от водата, която се съдържа в него. В продължение на десетилетия учените са се опитали да открият именно гена, който контролира stomata. Сега екипите във Финландия и Калифорния докладват в журнала „Нейчър", че са открили решаваща генетична пътека, която контролира отварянето и затварянето на тези пори, пише БГНЕС.
Според изследователите новото генетично откритие за това как да се контролира количеството на водата, която растенията използват, ще може да бъде използвано с комерсиални цели през следващите 20 години.
Източник: dariknews.bg