В многоцветен празник се превърна Нощта на музеите в Хасково, която е част от Европейската инициатива.
Фестивалът „Знаци на миналото-стожери на бъдещето” допълни празника.
Въпреки че заради дъжда плануваният парад на народностите, който трябваше да мине през центъра на града, беше малоброен, все пак начело с тракийските принц и принцеса, той отведе гостите в залата на читалище „Заря”. А там дойдоха много хасковлии, за да гледат концерта, част от проявите в Нощта на музеите. Началото му поставиха най-малките участници-децата от трета група на ОДЗ”Звънче” №22 с музикалната пиеса „Галената Богданка”. С танци на фолклорна и историческа тематика щафетата поеха балетните формации „Тангра и Рона”. С песни за душата публиката стоплиха изпълнителите от вокално-инструментална група "Нежни думи". Детският танцов ансамбъл „Златна Тракия“ сложи подобаващата точка на концерта.
От читалище „Заря” множеството се отправи към сградата на Регионалния исторически музея, в която се влизаше по алея от запалени свещи и факли. Докато на голям екран във фоайето на музея вървяха филми за Аспарух Лешников и Градската градина на Хасково, гостите на музея опитваха от вкусни ястия, приготвени по стари рецепти. Лозови сармички и кюфтенца от булгур, прясно овче сирене и цедено кисело мляко с боровинково сладко получиха похвалите. Овациите обаче бяха за лещата с овче месо, която накара всички да ахнат.
И докато някои дегустираха храните, други вече се отправиха с нетърпения към новата зала” Археология” на РИМ-Хасково, която е изградена по проект „Общата идентичност - обща история” с финансовата подкрепа на Европейския съюз по Програмата за трансгранично сътрудничество България-Турция. В Хасково през целия ден имаше и гостите от турския партньор по проекта от Областна дирекция по култура и туризъм на Къркларели, водени от Каймакама на Люлебургас.
В Зала „ Археология”, която все още се довършва, децата много се забавляваха, защото имаха възможност сами да изработят съдове от глина, а след това и да оцветяват камъчета.
А възрастните разгледаха експозицията под музикалния съпровод на китарата на Димитър Русев-Мутата и кавала на Иван Тодоров.
Регионалният исторически музей в Хасково остава с отворени врати за посетителите поне до 1 часа след полунощ.
Мая Манолова