От х:

Днес в x:

Заради нов доставчик: По две сметки за ток през май и юни

Заради избор на евентуален нов доставчик на електроенергия, потребителите може да получат по две фактури за ток през месеците май и юни. Това не значи че ще се плаща повече - става дума за реално потребена енергия, като фактурите за 2016-та година няма да са повече от 12. Това обявиха от енергоразпределителя ЕВН на нарочен брифинг, посветен на откритата от тази година опция битовите абонати да излязат на свободния пазар и сами да избират доставчик на електроенергия. Финтът с двете фактури за месец е необходим заради изискването сметките за ток да отразяват консумираната енергия за месеца непосредствено преди издаването на фактурата. Към момента потребителят плаща тока за два месеца назад. Примерно фактурите от май са за потребена енергия през март, даде пример Петър Костадинов, началник на КЕЦ Хасково. Това на свой ред ограничава избора на клиента за най-изгодна цена от предлаганите на пазара. За да се избегне това неудобство, ЕВН променя графика на засичането. Досега това е ставало до 15-то и до 25-то число. Сега вече ще има 4 дати, на които ще се отчита тока - примерно 10-то, 17-то, 24-то и 31-во число. Самото отчитане не се променя - то няма да е за повече от 31 дни, успокоиха от ЕВН. Специално за ключовите месеци май и юни, няма да се начисляват лихви за забавено плащане, нито ще има изключване, ако той не е платен до 10 дни след крайния срок. Прекъсването ще става едва в края на юни или в 3-4 пъти по-дълъг срок.

На срещата бе уточнен алгоритъма, по който един абонат може да си смени доставчика. Дебело бе подчертано, че не трябва да има задължения към стария. Клиентът, сам или чрез новоизбрания доставчик, подава заявление за смяна до 10-то число на месеца. Самата смяна се извършва на 1-во число на месеца, следващ този, в който е било подадено заявлението.

Към момента смяната на доставчика не е приоритет за битовите абонати - нито в Хасковско, нито в страната, деликатно се похвалиха от ЕВН. Това било така, защото цените на регулирания пазар, към който се числи и австрийското дружество, са доста по-атрактивни от тези на свободния. Разликата в ценообразуването била до 50 %, и то не в полза на другите доставчици. Виж, при бизнеса нещата били различни и там имало някаква полза, но не особено голяма.

Сериозния марж в цената на регулирания спрямо либерализирания пазар бе веднага използвано като претенция за повишаване цената на тока, предлаган от енергоразпределителните дружества. Според тях държавният регулатор трябва да се замисли в какво положение поставя разпределителите, които работят с него - да продават ток на цени под пазарната. Това е недопустимо за една пазарна икономика. Токът е с висока себестойност, защото такъв се предлага от производителя, подчертаха от ЕВН.

Руди Филев

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини