От х:

Днес в x:

Контейнери за стари дрехи и текстил има вече в София

От тази седмица на някои улици на столицата могат да се открият някои от общо 12-те нови контейнера за текстил и стари дрехи, съобщи пред "Дневник" Гинка Луджева от Български червен кръст.

Кофите са част от национална кампания за популяризиране на система за ефикасно събиране и оползотворяване на дрехи и текстилни продукти от населението. Кампанията обединява каузи на дарителство, екологична и социална отговорност, и запазването на ценни суровини за икономиката. Организатори са Българския Червен кръст в партньорство с фирма "Хюманита".Засега специалните контейнери за дарение на дрехи и текстил се разполагат пилотно в Пловдив и София, но идеята е това да продължи в цялата страна.

В тях гражданите вече ще могат да оставят ненужните им дрехи, хавлии, завеси, чанти, колани. Важно е те да бъдат почистени и пакетирани в добре затворени чанти.

Всичко събрано ще бъде допълнително преглеждано и разпределяно, разясни още Луджева. Годните за употреба неща ще бъдат използвани в т.нар. кризисен резерв. Така в случаи на бедствия Българския червен кръст ще дарява дрехи на хората в нужда.

Текстилът, който вече не може да се ползва по предназначение, ще се предава за рециклиране, а средствата от това ще се събират във Фонда за подпомагане при бедствия и кризи.

Кампанията вече стартира пилотно от Пловдив в началото на март и вече 8 тона текстил са събрани до момента. Предстои преглеждане на събраното.

През май ще бъдат монтирани следващите 25 контейнера в Пловдив и София, като планът е да се поставят по 5 контейнера на седмица. В средата на годината кампанията ще се разпространии и в Стара Загора, Сливен, Бургас и зоните около тях, както и в Северна България.

"Спестяваме ценни природни ресурси, но има и социален ефект, ще може целенасочено да бъде подпомагано население, което има нужда от помощ при кризи и бедствия," обяснява ръководителят на проекта Антон Гичев от Хюманита пред БНР.
Той цитира данни, според които от водният ресур, необходим за направата на една памучна тениска е от 5 хил и 7 хил литра като става дума за целия процес – от етапа на отлгеждане на памука, през производствения процес до крайния продукт.

Идеята на организаторите е със системата за събиране на дрехи и тексти "втора ръка" да спестим от подобни ценни суровини като водата. Освен това с изхвърления в контейнерите текстил, суровините ще бъдат върнати обратно в икономиката. "Това не са отпадъци, те са ценни и могат да бъдат върнати обратно в употреба.

Източник: http://www.dnevnik.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини