От х:

Днес в x:

Вотът ще е задължителен, томболи ще стимулират гласувалите

Гласуването е задължително, извършва се лично от избирателя и представлява изпълнение на гражданския му дълг. Тази промяна в Изборния кодекс записаха депутатите от правната комисия. Предложението на Патриотичния фронт беше подкрепено с 11 гласа от ГЕРБ, ПФ, реформаторите и АБВ, БСП и ДПС не участваха в гласуването, а от "Атака" и "Български демократичен център" отсъстваха.

Хамид Хамид от ДПС обяви, че това е диктаторски и нехуманен текст и опит на политиците да прехвърлят отговорността си върху раменете на гражданите. Той отново обяви, че ако задължението бъде прието и в пленарна зала, ДПС започва събиране на подписи за искане Конституционният съд да го обяви за противоконституционно.

В същото време депутатите отмениха предлаганите от Патриотичния фронт санкции за негласуващите. Предвижда се, че "избирателите, които са изпълнили гражданския си дълг и са гласували, придобиват право да участват в томбола с парични и предметни награди". Предложението е на Христиан Митев и Валери Симеонов от Патриотичния фронт и на шефа на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ), но предстои да се гласува по-късно, вероятно през следващата седмица.

Предлага се правото за участие в томболата да се удостоверява със специален билет, издаден от Министерството на финансите, който ще се предава на избирателя от член на секционната комисия след гласуването. Правителството ще определя размера и вида на паричните и предметни награди, които няма да се облагат с данъци. Провеждането на томболата също ще се определя от Министерския съвет.

Тези, които не са гласували без уважителни причини, ще се заличават от избирателния списък за следващите избори. Предвижда се обаче те да могат да гласуват на следващ вот, като не по-късно 30 дни преди него подадат лично или чрез пълномощник заявление до общинската си администрация по постоянния си адрес.

Ако избирателят обаче докаже уважителни причини, които са го възпрепятствали да упражни вота си, няма да бъде заличаван от списъка. В текста, който предстои да бъде гласуван, е записано, че "уважителни причини са инцидентно отсъствие от страната за периода на провеждането на избора, болничен лист, учебна/служебна заетост и др. Непредвидени обстоятелства". Заличаването от списъка няма да се прилага и за българските граждани, пребиваващи извън страната, за хора с трайни увреждания, увредено зрение или затруднения в придвижването, както и за възрастните над 70 години.

Петър Славов и Мартин Димитров от гражданската квота на Реформаторския блок предвиждат друг тип стимул за гласувалите – отстъпка 5% от дължимия данък върху облагаемия доход на физическите лица за годината, в която е проведен изборът, ако нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.

До въвеждане на дистанционно електронно гласуване се приема, че българите зад граница имат уважителна причина да не упражнят правото си на глас.

Източник: http://www.dnevnik.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини