От х:

Днес в x:

Хасково през зимата: Гори от Чудо, нафта и глупост

В Хасково горят та пушек се вдига всеки път като доде зима. През тази обаче броят на пожарите достигна тревожен брой. Статистиката сочи драматично нарастване на битовите пожари, като малко утешение, ако може да има такова, че тенденцията е за цялата страна. В резултат на хилядите инциденти са загинали 74 души, а още 140 са пострадали някои тежко. 3 от загиналите са деца, като още 14 мъници са обгазени и обгорели. Огромното мнозинство убити и ранени обаче са възрастни хора, над 60 години. Точно от средите на най-възрастните и по съвпадение наай-самотните е и хасковския дан в кървавата статистика. 80 годишна лекарка загина в дома си, само преди седмица в Хасково. Стаята и пламнала от кандило, а възрастната жена вероятно се задушила в съня си. 79 годишен дядо умря в Ивайловград след пожар тръгнал от неговото Чудо. 77-годишна жена от Димитровград почина след пожар, кото успялада предизвика по невнимание в кратките моменти когато при нея не била гледащата я дъщеря. Още 7 са раненине от пожари само в периода 1-ви октомври 2015-та – 24.03. 2016-та година, информират от областната служба Пожарна и аварийна безопасност и защита на населението. Колкото и да им е неприятно, огнеборците стигат до заключения, които посочват вината в самите потърпевши. В 90 % от случаите те предизвикват пожарите пренебрегвайки елементарните мерки за безопасност, с действия, граничещи понякога с престъпна безотговорност. Така например, предимно използваните за отопление печки Чудо се зареждат с гориво от предния ден и не стига това, ами за бързо разпалване на студената печка се добавя нафта, бензин, спирт и други бързо запалими течности. Комините масово не са изчистени или пък измазани и от вътрешните страни. Горящата печка се оставя без наблюдение/ за да е топло при прибиране вкъщи/ или в обсега на деца. Най-честата допускана грешка е оставяне на горими предмети, пране например, в непосредствена близост до печката или направо върху нея или тръбите й. „Чудесата” не се поставят на прагове, минимум 50 см отпред и по 25 см отстрани, за да се гарантира безопасността на паркета или килима. Стената отзад на печката не е обезопасена с негорима подложка или самата стена е от горим материал. Една от най-честите грешки е неуплатнени кюнци, особено там където влизат в комина. Печките на твърдо, течно или газообразно гориво са предизвикали 80 % от пожарите и половината от пострадалите при инциденти. Въпреки това, по хипермаркетите свободно се продават леснозапалими добавки, като пресован спирт, специално за разпалване на печки. С разпалване с бензин пък е свързана една от най-големите трагедии през последните 2-години, когато бебе на дървосекачи обгоря фатално в Маджаровско след като 10-годишната му кака ливнала, по примера на родителите си, половин шише гориво върху мокрите дърва.

Хасковлии сварят да се палят и от печки на ток. Тук една от причините наистина е техническа неизправност, но понякога тя е предизвикана. Както е известно българинът е майстор по всичко, което в комбинация с безбожно скъпите ремонти и отсказаните гаранции ги принуждава да хващат отверките е правят домашни поправки. Цената в крайна сметка излиза много по висока. \Масовата грешка при печките за ток е че се оставят включени без наблюдение. През миналата седмица две девойчета от хасковските ученически общежития зарязали включена духалката си, в резултат накоето стаята им стана на пепел заедно с телевизор, лаптоп и смартфон. Елви и радиатори пък масово се ползват за сушилници. Ако не дай си боже възникне пожар от включен ел уред, никога, ама НИКОГА не гасете с вода уреди под напрежение или включени към електрическата мрежа, умоляват огнеборците. Не напразно първа работа на гасаческите групи е да изключат ел захранването в горящата сграда.

Именно заради непремерени до глупост действия се стига и до трагични инциденти. Най-честата грешка е опитът за самогасене с подръчни средства. Любителят в този занаят следи основно огъня, а главната заплаха за него е димът. Нагълтването с въглероден двуокис е причинило много повече смърт отколкото самия пламък. Безотговорното отношение към нещата за запалване-запалки, кибрити, горелки или други пиротехнически средства е друга причина за пожари с пострадали. Както и престъпната небрежност на свидетели или участници в инцидент. В упоменатия вече пожар в хасковските ученически общежития, непосредствените съседи на горящите девойчета вместо да бягат, си правили селфи пред дима и пламъците.

При инцидент  използвайте телефона за спешни повиквания 112  и ограничете самоинициативата, призовават пожарникарите!

Г.Христов

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини