Виртуална посещение в Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) осъществиха днес петокласници от димитровградското ОУ "П.Славейков". Целта бе да се доближат максимално до най-голямата в света лаборатория по физика на елементарните частици, която се намира в Швейцария. С помощта на интернет връзка бе организирана виртуална визитка в световноизвестната организация.
Вече няколко месеца децата, с помощта на своята преподавателка Красимира Илиева се запознават с физиката на елементарните частици. Те са изработили свои проекти по темата, дори са направили занимателна игра, посветена на работата в ЦЕРН.
По време на едночасовата он лайн лекция в един от компютърните кабинети на училището, децата разбраха какво представлява Европейската организация за ядрени изследвания. За нея и за работата на самия ядрен ускорител им разказаха български специалисти, работещи там.
Около 100 са представителите на нашата страна в ЦЕРН, като не всички са физици. Има и компютърни специалисти, които се грижат за поддръжката на огромната по обем техника, стана ясно от презентацията. Общо в организацията работят 2 300 души. Общият бюджет на ЦЕРН е 1 милр.швейцарски франка, от тях малко повече от 3 млн.лв. е сумата за България.
През октомври 2015 г. преподавателят по информатика Красимира Илиева участва в квалификационен курс в ЦЕРН. Обучението бе в рамките на националната програма "Развитие на педагогическите кадри". В рамките на 7-дневната програма преподавателите от цялата страна имаха лекции, упражнения и посещения в лаборатории на ЦЕРН.
Във виртуалната визита взеха участие 10 училища от България. Някои от тях са ПГпо механоелектротехника - гр.Плевен, ПГ по механотехника "Юрий Гагарин" - гр. Русе, ПГ "Братя Евлогий и Христо Георгиеви" - гр. Карлово, ПГМЕТ - гр. Пазарджик, ПГ по телекомуникации - гр. София, ПМГ - гр. Враца.
Dimitrovgrad.bgvesti.net