Община Хасково търси да назначи 160 младежи за работа на временна заетост по държавната програма за наемане на лица до 29 годишна възраст. Програмата продължава 6 месеца, като на наетите се осигурява заплата от 450 лв. Позициите са разнообразни, като общото между тях е, че не се иска квалификация. Младежта ще бъде ангажирана в проекти за озеленяване, почистване корита на реки и други подобни дейности. Дали заради непрестижната работа или ниското заплащане, но засега интересът към предлаганата оферта е нула. Ама пълна. Въпреки че според статистиките на Агенцията по заетостта, градът на Богородица е с една от най-големите младежки безработици в страната. Обаче на практика в Хасково няма младежи.
Не останаха млади които да искат да започнат от най-ниското стъпало и тепърва да напредват в службата, коментират експерти от местното Бюро по труда. Младите българи в тази възраст забегнаха в чужбина, а тези които са още тук предпочитат да са безработни вместо да се бъхтат с черна работа за жълти стотинки, обобщават експертите. Разбира се в изобилие има безработни млади сред малцинствата, но тях няма как да ги накараш да работят, коментират и хора от общината. Според тях проблема е и в законодателството-просто социалните и всякакъв друг вид помощи са съпоставими с предлаганите заплати по тези програми и естествено малцинството предпочита да не работи и взима пари, вместо да работи и се лиши от държавната цицка.
Иначе за други позиции в общинската или държавни администрации мераклии има доста. Като за обявените позиции за управител на областния информационен, експерт „Информационно обслужване и услуги“ или дадените от Регионалния образователен инспекторат свободни места за Ръководител „Кариерен център“ и „Кариерен консултант“. Търсената квалификация за висше със степен бакалавър не отказва дори и тези които я нямат. Интересното е, че първият въпрос на кандидатите не бил за заплатата, което е нормалния подход, а за това какво трябва да правят. Очакват да не е много, но пък да бъде относително добре заплатено.
Г.Христов