Истерията около промяната в учебните програми се дължи на това, че „във всеки момент част от обществото се чувства ограбено от основата си. Няма спойка в това общество, която да съгражда зидове“, коментира историкът и бивш министър на историята Петър Стоянович в предаването „Тази събота“ по bTV.
Според сценариста Теньо Гогов „медиите раздухаха скандала“.
Двамата дискутираха по въпроса защо истерията около „робството“ се оказа успешен ход.
В България няма как да пипаш безнаказано икони, като Стоичков, кораба „Радецки“, робството – това е цъкаща бомба, посочи Стоянович. Така ще е, докато някой не излезе да обясни спокойно за какво става дума. Бившият образователен министър Тодор Танев можеше да си спести тази оставка, ако беше излязъл да каже: „За мен робството си е робство и това няма да се смени докато съм министър“. Каза го, но след като му „отрязаха главата“.
Според Гогов българският народ прилича на пациент, когото почукват по коляното и вместо да му се премести колянната става, се тресе целият. Трябва да се справим с цялата нервност на пациента, каза той. Медиите раздухаха този скандал, интересно е дали някой ще излезе да признае, че е „пресолил малко“, посочи сценаристът.
Утре ще имаме следваща форма на съжителство и ще има опити за бунтове, защото във всеки момент част от обществото се чувства ограбено от основата си, като основата е различна за всеки. Няма спойка в това общество, която да съгражда зидове, добави Стоянович.
Той даде пример с това как в Гърция са решили проблема за робството. „Там от над 10 години понятията са „турско владичество“ и „османска власт“. Даже по-префинените говорят за „османски период“. Това не пречи гърците да са националисти“, посочи той.
По думите на Гогов може би българите не можем да намерим позитивното, с което да се дефинираме, и си търсим враг, който да ни сплотява. Пред нас стоят много важни международни предизвикателства – предстои ни да оглавим ЕС през 2018 г. и може би ООН, а „си играем дали да има едно изречени е или не и какво е било преди три или пет века“.
Бившият министър на културата най-опасно е, ако от училището излизат малограмотни хора, които не могат да мислят и да правят връзки. Продължаваме да смятаме, че България е остров в световната история. Не учим взаимовръзки – какво е имало в другите части на света, когато у нас се е основавало първото българско читалище и защо.
Помолен за коментар за номинацията на Меглена Кунева за министър на образованието, Стоянович каза, че всеки има право на своя кредит на доверие. Видимо е, чекандидатурата е политическа, не експертна. Зад Кунева обаче стои фигура като Даниел Вълчев с целия му екип, така че ако тя не намери време, ще има кой.