От х:

Днес в x:

Коледни измами в нета

Коледа е ден за подаръци, главно за малките деца. Пазещите детското в себе си възрастни обаче също се надяват на чудеса и са склонни да повярват на всяко нещо замирисало поне малко на чудо. Като съобщение на електронната поща, че еди коя си коледна лотария ги е направила лауреати на солидна парична награда. Съобщения в този смисъл заливат електронните пощи главно на чуждите домейни, макар изненадващо част от съобщенията да са на правилен български език. Стереотипът е един и същ. В лаконично писъмце подателят се представя за координатор на голяма корпорация/национална лотария/интернет браузър, който уведомява че на проведена на еди коя си лотария, вашият имейл/акаунт е избран на случаен принцип за печеливш с награда от 250 хиляди до 1 млн долара. Като това:

Laura Pancrazi <l.pancrazi@campus.unimib.it>

Поздравления!

Вашият имейл ID е спечелил 900000.00 долара от Microsoft. Изпрати. Име: Телефон: Държава: Възраст:

За отбелязване е, че кръглите цифри се избягват може би защото не звучат особено достоверно. Избират се награди от порядъка на 343 хиляди долара, 218 хил, 900 хиляди и прочие. Обяснението за сумата е, че сте един от няколко печеливши и сумата се разделя. Подателите сравнително дистанцирано и далеч нееуфорично се осведомяват дали сте заинтересовани и ако да ви изпращат второ писмо с подробности:

Attention Beneficiary:***************.

We received your email in our office the Microsoft office Asia Zone 1. regarding your prize amount of nine hundred thousand United State dollars ( U.S. $ 900,000.00 ). Awarded to your e-mail id from the Microsoft Office Asia. Your email id got selected as winner by an advanced automated random computer ballot search from the Internet.

Your prize amount has been transferred to the Reserve Bank of India in Asia for easy transfer to you. You are required to contact the Reserve Bank in Asia Zone now to transfer the sum of (U.S. $ 900,000.00 ) to your bank account.

The following are details of the Reserve Bank of India Asia Zone, you are to contact them immediately to transfer your prize amount. 

Office E-mail :  rbi_online@dbzmail.com

Tel Phone : +91-738-703-3631

Please make sure you send email to the Reserve Bank of India office email. You can speak with the bank representative officer Mr Raj Kumar in the Reserve Bank of India on the mobile above.

You are advice to fill out and submit details bellow to the bank immediately.

Your full name:

Mobile:

Occupation:

Age:

Country:

State:

Make sure you send your details to the Office e-mail 

Best Regards Microsoft Office

Както е видно, подателите ви молят за съвсем неангажираща информация-трите имена, държава, щат/област/град, телефон за контакти, понякога и семейно положение. И тук е уловката.

Понеже не се иска нищо от тях, още по-малко пари, „печелившия“ изпраща данните. Те са жизнено необходими за оформяне достоверността на хиляди начини на измама. От Ало-схемите в които ви уведомяват че трябва да дадете пари щото някой ваш близък е пострадал, до далеч по правдоподобни подходи, като колет по пощата. В него има нова и примамлива вещ от бита, примерно миксер, която уж верига за техника ви дава като победител в томбола с награди. Пояснява се, че като печеливш имате възможност да закупите на промоция пералня, хладилник или огромен плазмен телевизор на половин цена, с безплатна доставка на място. Дадени ви са и телефони за контакти за да потвърдите интереса си и да получите подробности. Понеже веригите така или иначе имат солидни коледни промоции мнозина не се усъмняват, още повече че наистина са получили безплатно нещо. И броят примерно 500 лв за 40 инчова плазма която по каталог е поне 1200. Естествено не виждат нито плазмата нито парите си и си остават само със „златния“ миксер, който от безплатен е станал вещ за стотици левове. Същият вариант е и с лоялните клиенти на мобилни оператори. Понеже в регионалните офиси често не знаят какви оферти предлагат централните, нещо което всеки абонат изпитва на гърба си в навечерието на подновяване на своя договор, схемата минава само че за таблет, айфон, лаптоп и т.н. Те струват много по-скъпо но се предлагат почти „без пари“. Стотина балъци да се вържат и да платят по 100 лв, това са 10 бона за някой, който даже не си вдига д-то от компютъра.

Но да се върнем към мейла и лотариите, защото там са големите ужилвания. При положителен отговор на първия имейл, получавате втори с логото на фирмата контакти на разни мениджъри и офиси и ви искат банкова сметка за превеждане на сумата. Попълвате и формуляр в който ей така между другото ви искат или номер на социално осигуровка или ЕГН. Дори и тези които знаят чужд език и се обадят получават абсолютно достоверна история от „мениджърите“, а при съмнение се канят на място в офиса в Лондон, Брюксел, Мюнхен, Щатите, Индия или където се сетите, само не и в България. Понеже пак не им искат пари, някои удовлетворяват и това желание-пращат банкови сметки и някаква „смешна сума“ за обработка на документите, плюс превод и легализация. Сумата наистина е малка на фона на стотиците хиляди във валута. Само че това е стръвта защото веднъж дали пари, дори и 50 лв, не ви се ще да ги губите и продължавате докрай. Следва указание за дата кога ще е банковия трансфер. Чакате датата, но точно преди нея ви обясняват, че съгласно еди кое си банково законодателство при такъв трансфер е необходим депозит в размер на 10-15 или 20 % от сумата. Не може да стане от наградата, защото трябва да е в пълен размер. Затова ви призовават да вкарате тези проценти в сметката си, да им изпратите банково извлечение че те са налични там и да ви преведат наградата. Вашата сума е във вашата банкова сметка и ви се струва, че няма как да я загубите, но малката подробност е че сте изпратили номер и данни, вкл.ЕГН на измамниците. Следва източване на сметката ви. Как, не е много ясно-може би с помощта на къртици в банката, може би с хакерски прийоми, но е факт че има и ужилени. Включително и хасковлии, които заради резила си не смеят да се оплачат. Или защото не искат съпругата иблизките им да научат че са похарчили спестявания, депозити или някоя и друга заплата.

Написаното може и да звучи несериозно, но е част от масова практика, която съществува от години и следователно е успешна. Преди бе известна като „нигерийската примка“ защото именно от името на тази страна започнаха да пристигат първите мейли с покана да си приберете милиони, които някой богаташ ви завещал ?! като благотворителност или по някоя друга причина. После дойдоха писмата от Щатите в които уж ваш роднина ви е направил наследник на милиони. Роднината не сте го чували, но колко хора знаят в подробности родословното си дърво? Ключовото в случая е почти пълната непроследимост на измамника-той е скрит зад прокси сървъри, облаци и прочие програмистки чалъми за пренос и скриване на информация. Пък дори и да локализират инициатора на схемата, той винаги може да отрече че е писал конкретните имейли, а ако случайно му ги засекат в домашните компютърни конфигурации-да каже че се е пошегувал. Може и да има начини, за доказване на вина но е факт че към момента няма осъден, дори хванат, за подобен вид престъпление в България. Причината може би е и в един друг факт. Въпреки твърденията на повече от един хасковлия, че са ужилени, в местната полиция няма нито едно оплакване за това. Съответно службите нямат законово основание да се задействат. Така хасковлии продължават да очакват Дядо Коледа, а когато детското разочарование че такъв няма ги сполети отново, съвсем като децата го скриват дълбоко в себе си и не говорят за това. Както се казва, мълчанието е злато, а в техния случай- златно.

А за измамниците златната треска продължава.

Р.Филев

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини