Преподавателят по информатика от ОУ "П.Славейков" Красимира Илиева участва в квалификационен курс в Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) - най-големият център за изследвания в областта на физиката на елементарните частици. Обучението бе в началото на октомври по линия на националната програма „Развитие на педагогическите кадри“. В него участваха 39 учители от цялата страна по учебните предмети „Информатика“ и „Информационни технологии“ от общообразователната подготовка и на учители по професионална подготовка в областите на образование „Техника“ и „Информатика“, разказа Илиева. Седемдневната програма е включвала 80 учебни часа лекции, упражнения, визити, лабораторни и практически занимания, разказа преподавателят.
В рамките на курса българските учители са посетили експеримента ATLAS, тестовата установка на магнитите за големият адронен ускорител (LHC) които работят при температури до –271°C, Idea Squear, контролния център на ускорителя, AMS експеримента, компютърния център на ЦЕРН и експеримента CMS. Те са влезнали на 100 метра под земята, в каверната на CMS, където са залите с апаратура и са се запознали с оборудването и различните електронни системи – някои от тях проектирани и създадени от български специалисти.
Безкрайно интересно за преподавателите е било посешението на S’Cool Lab - лабораторията, в която ученици от всички краища на света могат да провеждат експерименти с помощта на високо технологично оборудване.
"Там имахме възможност сами да направим камерата на Уилсън и с нейна помощ да наблюдаваме алфа и бета частици и следите, който те оставят, преминавайки през нея. Изследвахме и свойства на рентгеновите лъчи и се запознахме с приложението им в медицината. Квалификационният курс ни даде възможност, не само да се докоснем до магията на CERN, но и да се превърнем в своеобразни посланици. Посещението в CERN за мен беше една осъществена мечта", сподели главният учител в ОУ "П.Славейков".
За никой не е тайна, че в училище са вече „новите деца” – едно високо технологично поколение, чиито нужди от знания ние - „новите учители” трябва да задоволим. Трябва да се стремим към разширяване кръгозора на учениците, “отваряне” и вдъхновяване за занимания с наука, техника и технологии, прилагане знанията от “модерната” наука за по-доброто бъдеще на човечеството, убедена е Илиева. Надява се всичко, което е научила в този квалификационен курс да й помогне да впечатли и засили интереса на своите ученици не само към компютърните науки, а и към инженерните дисциплини, физиката и астрофизиката.
Dimitrovgrad.bgvesti.net