„Туризмът е структуроопределяща сфера на нашата икономика и изисква общи усилия както от страна на общината, така и на обществените организации и на тези, които се занимават с туризъм, за да има резултат и ефект и да може наистина да се развиваме като туристическа дестинация. Идеята е всички да се съберем и да очертаем стъпките, които можем да предприемем, за да има туризмът общ продукт”, заяви кандидатът за кмет от ГЕРБ Николай Мелемов на форум по случай световния ден на туризма. Срещата на тема „Видими резултати в туризма за община Смолян” се проведе вчера. На нея присъстваха кандидатите за общински съветници Марин Захариев, Адриан Петров, Екатерина Гаджева, Петя Пампорова, представители на туристическия бранш от региона.
Мелемов очерта накратко постиженията на общината през мандат 2011-2015 г. Каза, че с екипа му са работили в посока туризмът да бъде превърнат във водещ сред приоритетите. С тази цел администрацията е кандидатствала по всички възможни програми за разкриване на туристическия потенциал на региона. Даде пример с калето в Кошница, калето на „Турлука“, „Алибеевият конак“, „Каньонът на водопадите”и „Момчилова крепост“, които вече са посещавани от хиляди туристи.
Кандидатът за кмет набеляза най-важните цели, които трябва да бъдат постигнати, за да се привлекат още повече туристи в нашия край. Той съобщи, че с аташето по културата на Турция е договорен безплатен щанд за община Смолян по време на световно известното изложение EMITT, което ще се проведе през януари следваща година. Форумът е пети по рейтинг в света и най-мащабен в южната ни съседка.
Пред форума Мелемов представи идеите за кандидатстване с проекти по новия програмен период. „За община Смолян са заделени 21 млн. евро. С тези средства искаме да се реновираме планетариума, за да стане истинска атракция. Ще се ремонтират музеят и галерията, за да привличат още повече туристи”, добави Мелемов.
Кандидатът за общински съветник и бивш зам.-кмет Марин Захариев представи идеята за създаване на мобилно приложение, представящо всички видове туристически услуги и забележителности в региона. През ноември стартира програмата България – Гърция, и ще има възможност да се финансира такава платформа, която да бъде отворена и всички представящи туристически услуги да се включат с информация. Захариев изрази надежда приложението да бъде базирано с джипиес и да дава информация в реални условия за разстоянията по маршрутите до даден обект.
„Важно е какво се е правило до момента и тепърва какви плодове ще наберем”, заяви Адриан Петров – кандидат за съветник и зам.-областен управител. Той отчете направеното до момента с рехабилитацията на отсечките по Лот 27. Според изпълнителите трасетата Пампорово - Смолян и Стойките - Смолян ще бъдат готови до края на октомври. „Нашето огромно желание е обектите не само да се изпълнят в срок, но и качествено, защото това е гаранцията и залогът, че ще можем да използваме този път години наред по най-добрия начин, тъй като пътищата са артериите за развитието на туризма”, добави Адриан Петров, като допълни, че покрай пътните обекти ще има и велоалеи, в т.ч. между Смилян и Рудозем. Обещанието на пътната агенция е до 10 дни да бъде възложена за изпълнение отсечката от ресторант "Рибката" до „Чекичевата чешма” и от „Превала”до хотел „Перелик палас”. Петров добави също, че от земеделския министър Десислава Танева има поет ангажимент до месец да бъдат прехвърлени на община Смолян пистите в Пампорово.
Туристическият бранш излезе с предложения как да се развива секторът - да се направи преглед на стратегията за развитието на туризма, възстановяване на занаятчийската чаршия в Устово, промотиране на събитийния туризъм, отделяне на финансов ресурс за зона "Смолянски езера", създаване на обща неправителствена организация в курорта Пампорово, откриване на Музей на радиото в Смолян и др. Оформилото се общо мнение по време на форума бе, че трябва да се мисли за създаване на общ бранд „Родопи”. Според съорганизатора на Роженския събор Симеон Караколев успехът на събора се дължи на публично-частното партньорство, но е нужна по-голяма активност и от туристическите информационни центрове.
Платена публикация