От х:

Днес в x:

На Перперикон откриха съоръжение без аналог в България, подобно на нимфеум

Съоръжение без аналог в България, подобно на нимфеум, разкриха археолозите на Перперикон. Това съобщи на нарочна пресконференция по повод края на археологическия сезон на скалния град на траките проф. Николай Овчаров. По думите му съоръжението е уникално и има аналогии с големи градове от римската епоха като Ефес в Мала Азия и Петра в Йордания.
„Излезе и едно уникално съоръжение - цистерна, подобна на тази на върха на скалния град. Тук обаче имаме едно декоративно съоръжение. В него се е събирала около 100 кубика вода, но ако от 3 страни тя е изсечена в скалите, от северната е направена с великолепни квадри и с декоративни курнизи. Това ни кара да мислим, че освен за съхранение на вода, най-вероятно това е било и един фонтан или декоративна чешма, която е обслужвала пътя, идващ от равнината. Предстоят още разкрия по съоръжението, което е подобно на нимфеумите в римските градове. Дали обаче то е такова ще го покажат бъдещите разкопки“, коментира пред журналисти проф. Овчаров.
По повод тазгодишния археологически сезон на Перперикон, той го определи като „годината на Рим“. Централният площад - форумът, вече е напълно оформен, Акрополът на върха на скалния град е завършен на 95 процента и вече са оформени със своите зидове и прилежащи улици 49 сгради от римския период, датирани към 3-5 век, с обществено, религиозно и битово предназначение.
„Вече може да локализираме няколко храма преди приемането на християнството - говорим за 3-4 век. Един от храмовете е посветен на тракийския конник, друг на Аполон. Твърде възможно е да имаме и митреум на популярния източен бог през това време Митра“, коментира проф. Овчаров.
Той допълни, че през това лято археолозите са се натъкнали на над 1000 находки от всички периоди на Перперикон. По думите му преобладават римските, но има и чудесни материали от Средновековието - сребърни монети, златна монета на Василй Втори Българоубиец. „Всички те ни показват цялата 7-хилядогодишна история на Перперикон, започнала от праисторията и завършила през 1362 година, каза още проф. Николай Овчаров.

Източник: дарик

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини