Поредните колизии в работата на парламента са сред водещите теми на съботните вестници.
„АБВ няма да подкрепи на първо четене промените в конституцията и така приемането им окончателно се отлага за след два месеца най-рано. Няма повече да гласуваме доверие в аванс, заяви лидерът на партията Георги Първанов. Ако промените в конституцията не съберат 180 гласа в Народното събрание на първо четене, проектът може да бъде гледан на второ четене не по-рано от два и не по-късно от пет месеца след това.
Първанов разкритикува начина на вземането на решения в управляващото мнозинство и най-вече това, че не се водят предварителни разговори за постигане на съгласие по важните въпроси като този с антикорупционния закон. Той напомни, че АБВ е осигурила не само един подпис в знак на съгласие за промяна на основния закон, а цели три. Но това не означава, че ще гласува "за" на първо четене, защото по думите му те остават на позицията "срещу" разпределението на политическата и магистратската квота в двете колегии на Висшия съдебен съвет (ВСС) - съдебна и прокурорска. Първанов критикува и антикорупционния закон на Меглена Кунева, който в четвъртък бе отхвърлен на първо четене, защото с него се създавал едноличен орган и се отваря възможността за доноси. По думите му, ако този закон бъде приет в този си вид, ще се отворят хиляди бюра за професионални доноси, а антикорупционният орган ще се затлачи от хиляди сигнали и нищо няма да свърши." - в. „Стандарт".
„Анонимни сигнали за корупция по високите етажи на властта и в администрацията да бъдат разглеждани, но само ако се подават с посредничеството на адвокати. Тази идея лансира премиерът Бойко Борисов в Пловдив. Няколко часа по-рано парламентът изненадващо отхвърли на първо четене закона за борба с корупцията по върховете на властта, известен като „закона на Меглена Кунева".
Една от критиките е, че с анонимните сигнали може да се злоупотребява и те дори да целят политическа саморазправа. Според премиера обаче има работеща световна практика - „анонимният сигнал да влиза с адвокат". Така ще се избегне и задръстване на антикорупционния орган „от жалби и анонимни сигнали, защото в България всеки мрази всеки и може да му пусне един сигнал и да го ровят институциите месеци наред", смята Борисов...
Все още не е ясно как четирите партии във властта ще се разберат за новото бюро за борба с корупцията, което трябва да обедини БОРКОР, Комисията за конфликт на интереси и отдели от Сметната палата. В отхвърления законопроект се предвиждаше шефовете да се предлагат от Министерския съвет и да се назначават с указ на президента, но идеята срещна съпротива. Може да се върви към вариант, в който бюрото или част от него да се избира от парламента, предположиха депутати..." - в. „Труд".
„След четири извънредни заседания тази седмица парламентарната комисия по здравеопазване гласува на второ четене всичките 75 параграфа с промени по Закона за лечебните заведения, предложени от министерството на здравеопазването. В последното заседание днес депутатите отхвърлиха една от ключовите идеи на Петър Москов - задължението Националната здравноосигурителна каса да сключва договори само с лечебни заведения, които осигуряват комплексно обслужване.
"Възможността касата отново да сключва договор с болница, която не гарантира целия път на лечението на пациентите за мен е категорично неприемлив вариант и ще се боря до последния момент в зала това да бъде променено, защото това е срещу интересите на пациентите", заяви Москов след гласуването пред журналисти. Той коментира, че не си е представял финалния документ по този начин.
"Притеснява ме, че текстовете, които гарантират, че НЗОК ще финансира само тези лечебни заведения, които осигуряват на всеки един български пациент комплексност на лечението, тоест не вземане на пари за конкретен фрагмент от вашето лечение, след което пускането ви на улицата да си търсите нещо друго, този текст отпадна", заяви министърът...
След като ресорната комисия прие целия текст на второ четене, той ще бъде внесен за окончателно гласуване в пленарната зала, когато е шансът на Москов да събере подкрепа по същите параграфи, които вече бяха отхвърлени с мнозинство от ГЕРБ и опозицията. По-рано тази седмица например беше отхвърлено и предложението да се създаде национален регистър на хората с психични разстройства..." - в. „Дневник".
Кризата с бежанците неизменно е сред най-отразяваните теми във всекидневниците.
„През ден съдят каналджии в Царево, прекарват бегълците през река Резовска
От началото на август районният съд в Царево се е превърнал в нещо като специализирано звено за дела, свързани с трафик на хора. През ден магистрати съдят каналджии, залавяни със стотици бежанци, натъпкани като животни в бусове.
Трафиканти масово прекарват бежанци през река Резовска на турската граница, след което потеглят с бусове към вътрешността на страната, минавайки покрай Ахтопол, Варвара и Царево, описват маршрута запознати. Случаите зачестили от началото на август заради пика на туристическия сезон. Каналджиите използвали натоварения автомобилен трафик, за да минават незабелязано бусовете им, довериха осведомени.
Основната част от бежанците са сирийци, но има още иракски кюрди и афганистанци. Само на 2 септември са задържани два микробуса с близо 100 сирийци - мъже, жени и деца.
От първия бус - "Пежо Партнер" със софийска регистрация, полицаи свалили 41 сирийци, от които 18 деца. Сред нелегалните пътници имало и пеленаче. Арестуван е шофьорът Георги И., на 37 г., от Бургас. В полицията са получили данни и за негов съучастник, но той все още не е открит.
"Гледката беше покъртителна. Хората лежаха един върху друг, полузадушени от липсата на въздух.
Носехме им вода и храна, памперси за малките", разказа служител от местната полиция в Царево. Само няколко часа по-късно е засечен друг микробус, шофиран от млад мъж от Харманли с инициали Иван С. В буса полицаите открили 48 сирийци. Между тях отново имало жени и малки на предела на силите си..." - в. „24 часа".
„Баща и дете, прекарвани нелегално от наши каналджии.
Около 1500 долара струва нелегалното прекарване на бежанец от Истанбул до Сърбия през Малко Търново, съобщиха от прокуратурата. "Неведнъж засичаме българи, които чакат групи, пристигащи от Истанбул на наша територия в Странджа планина", каза прокурор Борис Луков от районната прокуратура в Малко Търново. Според него бежанците пращали на трафикантите 1100-1500 долара, за да ги заведат до София, а оттам до Сърбия.
„До момента има 9 осъдени трафиканти превозвачи - Силвестър Николов, Ради Янков, Георги И. и Ивайло С. Те са от София, Харманли и Бургас", съобщи Мария Москова, председател на районния съд в Царево. Присъдите били условни. Москова разказа, че водачи превеждат чужденците пеша през планински местности, а после ги предават на превозвачите, за да продължат с микробуси в посока към Западна Европа.
Само за последните два дни край Созопол и Царево граничарите заловили пет микробуса с над 100 души, незаконно минали границата..." - в. „Труд".
„Ако има необходимост ще изпратя толкова военнослужещи, колкото е необходимо, за колкото е необходимо време, имам готовност за това. Това каза министърът на отбраната Николай Ненчев в отговор на парламентарен въпрос за мигрантите по границите.
Той разясни, че от началото на тази година има военни на границата с Турция, които оказват единствено логистична подкрепа. На границата с днес имало не 25, а 16 военни..." - в. „Стандарт".
„Престъпната група, в която са участвали арестуваните в Унгария българи, е отговорна за още един случай, при който 81 мигранти едва са избегнали смъртта, съобщава AFP, позовавайки се на главния следовател Ханс Петер Доскозил от австрийското разследване, който даде пресконференция.
Доскозил съобщи, че по време на разследването за смъртта на откритите 71 мигранти в Австрия е станало ясно, че престъпната група е качила в същия вид камион с херметическо затваряне група от 81 мигранти, които е трябвало да бъдат превозени от Унгария до Австрия.
За щастие, мигрантите са успели с помощта на лост да счупят на две места страничната врата на камиона по време на движение. Трафикантите са закарали мигрантите до австрийския град Голс. Инцидентът се е случил в същия ден, в който бяха открити телата на 71 мигранти край Парндорф..." - в. „Сега".
„И българската прокуратура започна разследване срещу четиримата мъже, задържани в Австрия заради камиона с намерените мъртви над 70 мигранти, съобщиха от държавното обвинение.
Специализираната прокуратура е образувала наказателно производство срещу: Методи Иванов Георгиев, Цветан Георгиев Цветанов, Касим Хасан Салех за организирана престъпна група.
"Делото е образувано след проведени координационни срещи между представители на прокуратурата на България и компетентните австрийски власти, като са преценени представените от тях доказателства и тези, получени по линия на международното оперативно сътрудничество", съобщават още от обвинението.
Между Австрия и България ще бъде сключено споразумение за създаването на съвместен екип за разследване с участието и на български обвинители, и представители на австрийските и унгарските съдебни власти. "Предстои и провеждането на координационна среща в Евроджъст (Хага), между представители на трите държави, с цел обмяна на събраната към момента информация и вземане на единни решения за по-нататъшни действия", пишат от обвинението..." - в. „Дневник".
Съботните вестници информират също, че България ще поиска съдействие от партньорите от НАТО за охраната на въздушните ни граници.
„Николай Ненчев възнамерява „в съвсем кратки срокове" да внесе в МС програмата за развитие на отбранителните способности и „малко по-късно в НС". Той е поискал подкрепа днес от коалиционните партньори да бъде променен Законът за въоръжените сили в тази част - чл. 130, който да разреши страната ни да извършва съвместна охрана на въздушното пространство.
„Нещо, което е изключително важно за нас, за въоръжените сили, нещо, което се насърчава от страна на партньорите ни в НАТО и не на последно място - нещо, което ще ни улесни изключително, а и ще ни спести средства", каза той." - в. „Стандарт".
„Военният министър Николай Ненчев е потърсил подкрепа от коалиционните си партньори вчера за промени в Закона за отбраната, които ще дадат възможност на друга държава да пази небето ни. Това съобщи самият той след заседание на Съвета на коалицията.
Ще бъде променен текстът, в който е записано, че охраната на въздушното пространство на България се осъществява от българската армия...
Интерес вече са проявили от Полша, Италия, Гърция и Румъния. България има подписани споразумения с изпълняване на "Ер полисинг" с Гърция и Румъния, което позволява техни изтребители да летят в българското въздушно пространство..." - в. „Сега".
„Министерството на отбраната води разговори за съвместна охрана на въздушното ни пространство, пише в. "Монитор". Интерес са проявили засега от Полша, Италия, Гърция и Румъния по думите на военния министър Николай Ненчев.
Идеята за т.нар. балтийски модел при изпълнението на еърполисинга се появява, след като става ясно, че експлоатационният срок на МиГ-29 изтича, а все още нямаме подписан нов договор за ремонт и поддръжка. Затова министърът е предложил на колегите си идея за поправки в Закона за въоръжените сили, които да разрешат съвместна охрана на небето ни." - в. „24 часа".