От х:

Днес в x:

Брюксел иска страните от ЕС да си разпределят най-малко 100 000 бежанци

Страните от Европейския съюз (ЕС) трябва рязко да увеличат предложенията си за поделяне на търсещите убежище сред блока, като разпределят помежду си най-малко 100 000 бежанци и трябва да открият приемателни центрове за бежанци извън Европа. Това обяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск, цитиран от „Ройтерс".

„Това, което е необходимо да направим, е да си разпределим справедливо най-малко 100 000 бежанци сред страните от ЕС", заяви Туск, който председателства среща на върха на лидерите от ЕС. Той направи изявлението си в Брюксел по време на съвместна пресконференция с премиера на Унгария Виктор Орбан.

Страните от ЕС досега са се ангажирали да си поделят около 32 000 души, които търсят убежище, от Италия и Гърция. Броят е по-малък от предложения от Европейската комисия - 40 000. Ново предложение от изпълнителната власт на ЕС се очаква следващата седмица.

Туск призова близо до районите с война да бъдат построени приемателни центрове. Те да са извън Европа, където вече съществуват бежански лагери. Той каза още, че лидерите на Европейския съюз трябва да са готови за среща на върха следващия месец, за да се ангажират с много повече пари за мигрантската криза.

От своя страна унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че до 15 септември страната му трябва да има пакет от нормативни актове, както и физическа бариера, за да противодейства на притока от мигранти.

Унгарците сме изпълнени със страх, хората в Европа са изпълнени със страх, защото виждат, че европейските лидери, сред които и министър-председателите, не са в състояние да контролират ситуацията", каза Орбан след среща с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц.

„Аз дойдох да информирам председателя, че Унгария е направила всичко възможно да спази регламентите. Сега в унгарския парламент ние подготвяме нов пакет от регламенти, ние изграждаме физическа бариера и всичко това може да доведе до нова ситуация в Унгария и Европа от 15 септември. Сега имаме една седмица време за подготовка", обясни той.

Междувременно премиерът на Полша Ева Копач заяви, че ЕС трябва да помогне на хората, които бягат от войната. Страната й е готова да обсъди ролята си, но не иска да приема автоматични квоти.

„Решенията, които не се вземат предвид възможностите на страната, може да бъдат напълно контрапродуктивни. Затова ние сме против всякакви автоматични квоти. Ние обаче имаме желание да разговаряме за мащабите на нашата ангажираност на доброволни условия", заяви Копач.

Тя увери, че Полша не бяга от отговорност. По думите й, решенията трябва да бъдат преди всичко ефективни, за да помогнат на тези, които се нуждаят, но не за тези, които виждат шанс за по-добър живот, мигрирайки в Европа.

Източник: news.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Случаен виц

Последни новини