Вбесен гражданин на Хасково осъди паяка, който на 16 април тази година вдигнал Опела му, паркиран на ул. “Драгоман” 36. Човекът оставил колата си около 11 часа, а когато около 40 минути по-късно се върнал, не я намерил. Той се паникьосал и звъннал на тел 112, откъдето обаче го уведомили, че автомобилът му е репатриран и се намира на Наказателния паркинг. С. В. хукнал натам и наистина намерил возилото си кротко паркирано в депото на Тролеите. Служителят там обаче не успял да му обясни за какво нарушение е вдигната колата му, а настоял да си плати глобата от 35 лева. С.В. я платил и откарал колата си, но случаят толкова го вбесил, че потърсил адвокат и подал жалба до Хасковския административен съд.
От Общинска полиция обясняват пред магистратите, че нарушението на водача на автомобила е паркиране на по-малко от пет метра от кръстовище.
Съдът обаче разглежда законовите случаи, в които може да се наложи принудителна административна мярка “репатриране на автомобил без знанието на собственика” – когато МПС-то е паркирано правилно, но обстоятелствата налагат преместването му, когато е паркирано в нарушение на места, обозначени с неподвижен пътен знак, предупреждаващ за паяка, както и когато създава опасност за движението или прави невъзможно преминаването на другите МПС-та. В съдебната зала обаче Общинска полиция не успява да докаже, че случаят попада в някоя от тези хипотези.
Според съда не винаги паркираното в нарушение на закона за движение по пътищата МПС подлежи на репатриране. Магистратите са категорични, че вдигането на МПС без знанието на собственика е принудителна мярка, която се налага единствено в предвидените в закона случаи. (За останалите си има други мерки – фиш за глоба например - б.а.).
Освен това според съда паркирането на по-малко от 5 метра от кръстовище не е доказателство, че този автомобил непременно пречи на движението или прави невъзможно преминаването.
Така мотивиран, съдът отменя репатрирането като незаконно.
Целия текст на съдебното решение можете да видите тук.
Тодор Кръшков