В община Ивайловград има изключително ценни находища на скално-облицовъчни и инертни материали - гнайс, мрамор, туфи, варовик. С тяхното разработване и експлоатация се занимават 56 фирми, кариерите са 80. Така общината представя добива на подземни богатства в официалния си сайт, съобщава bTV.
В Ивайловград повечето фирми добиват подземни богатства незаконно, твърдят бизнесмени от бранша. Повечето компании имат концесия от министерство на енергетиката. Но тя не им дава право да добиват, защото преди да започнат да копаят, трябва да сменят статута на земята и от пасище да стане геоложка кариера, например.
6000 лв. годишно е наемът за 3.5 декара, твърди собственикът на фирма „МВ 2000” Васил Николов. Негов служител обаче вече показа разкопани 50 декара.
От фирмата пък отказват да покажат документ, който да удостовери, че си плащат наема. Бизнесменът се оправдава с това, че повечето от колегите му работят на този принцип.
Бивш зам.-кмет е сезирал институциите, резултат няма
„И аз питам как така се сключват договори с общината. След като за всяка общинска собственост, за да сключиш договор, трябва да има търг”, коментира бившият зам.-кмет на общината Стефан Тонев.
Тонев доскоро е отговарял за контрола върху добива, но е напуснал заради нежеланието на местната власт да осъществява такъв. Сега сезира институциите за нарушенията, които допуска общината, а резултати засега няма.
„Представители на енергетиката бяха тук през зимните месеци. Ама как да отидем на проверка, сега вали. Добре, де. Като вали, получавате ли си заплатата”, разказва Тонев.
От прокуратурата също отказали да разследват случая, като се позовали тъкмо на договорите за наем на земя, които общината сключва, вместо да контролира добива.
Концесионерите, които добиват законно, плащат скъпо
Валентин Никифоров е собственик на една от фирмите, които са преминали през процедурата за смяна на статута на земята. Отнела му е около година и му е струвала десетки хиляди лева. А през това време не е работил на кариерата си, твърди той.
Според него отново става въпрос за пари под масата, защото общината ще печели много повече, ако задължи бизнеса да узакони терените. По негова информация в момента 90% от кариерите работят незаконно.
Фирмата „МБ 2000” всъщност е подизпълнител. Собственикът Васил Николов смята, че след като концесионерът е платил банкова гаранция в края на миналата година, вече могат да добиват законно. Николов признава, че има съставен акт срещу фирмата.
Фирмата-концесионер е „Динел ЕООД”, а неин представител в София - Тодор Кръндев, който опровергава подизпълнителя си и твърди, че влязла в сила концесия няма. „Аз очаквам във всеки момент да влезе в сила”, уточни той. Кръндев потвърди за един съставен акт.
Все още не е ясна стойността на акта, но това може да се окаже без значение. Такъв е примерът с вече глобения ромски лидер от село Железино Рашко Рашков, който обясни, че вече два пъти обжалва актове в съда и печели, тъй като в момента на проверките нямало работници на кариерата и не може да се докаже, че добиват за него.
Бившият зам.-кмет твърди, че кметицата Диана Овчарова започнала да си затваря очите за нарушенията на концесионерите, след една среща, на която те били поканени да направят дарения.
Ако собствениците на кариери изпълняваха закона вместо да даряват, в общинския бюджет щяха да влязат около 2 млн. лева от процедурата по смяна на статута, изчислява бившият зам.-кмет.
Път до нищото от село Драбишна
Съмнения и недоволство будят и някои от проектите на Общината. Например път, който води от село Драбишна до нищото. Малко над километър струва почти 300 000 лв. европейски пари, показва разследване на bTV.
Пътят свършва в дере, а след него е Гърция. По-големият проблем на хората обаче не е, че не стига до никъде, а че минава през нивите им.
Този път минава през ниви на различни хора, признава Таня Бахчеванова от поземлената комисия. Не знае дали хората са дали съгласие. Би следвало да са уведомени, да са им изпратили писма някакви, казва Бахчеванова. По думите й общината полага усилия собствениците на нивите да бъдат обезщетени.
От отговор на общината обаче става ясно, че усилия за обезщетяване на собствениците не се полагат, защото държавният строителен контрол вече е одобрил новия път.
Ивайловград се управлява от семейство на общински съветник
Решенията в Ивайловград се взимали извън общината. Така напусналият зам. -кмет аргументира оттеглянето си.
„Много често идва човек, който живее в София, но е местен, роден е в Ивайловград. Поне 3 дни в седмицата беше в Ивайловград. По няколко часови разговори, разговори с председателя на общинския съвет. Когато имаш мнозинство в общинския съвет, решенията лесно се взимат”, твърди Тонев.
Човекът, когото Тонев представя като сив кардинал в Ивайловград, се казва Даниел Хаджиев, син на местен общински съветник.
Семейството на Даниел Хаджиев е пуснало дълбоки корени в община Ивайловград, твърдят местните. Баща му Златил е общински съветник. Братовчедка му е началник на финансовия отдел, а съпругата е консултант по земеделието.
Според имотния регистър съветникът, купил общински терен през своя фирма. Даниел Хаджиев първо прие да се срещнем за интервю, след това в телефонен разговор обясни, че няма отношение към управлението на общината и няма връзка с партия ГЕРБ.