Трудно е да се прогнозира дали Гърция ще фалира, а за искания референдум може да има няколко сценария, за да излезе правителството на Ципрас от тежкото положение – да се отиграе ситуацията във вътрешнополитически план, да се печели още време. Не мога да кажа дали ще има опит за сделка в последния момент или в ход ще влезе план “В”. Това заяви поБНТ вицепремиерът Томислав Дончев.
Той припомни, че България и Гърция нямат нищо общо като параметри на бюджета и задлъжнялост. Негативен трансграничен ефект, обаче, върху България ще има, защото не може икономиката на съседна държава да страда и това да не се усеща у нас, продължи с коментара си Дончев.
„Може и да е положителен ефектът, но това зависи кой от сценариите ще се развие, а те са много. Положително въздействие може да има заради интензивния стокообмен, който имаме с Гърция, заради миграцията на бизнес и компании у нас. Надявам се положителното и отрицателното, като ефект, да се осреднят и резултатът да е около нулата“, отбеляза вицепремиерът и добави, че нямаме преки аналози – „засега няма фалирала държава от Еврозоната“.
Понякога в икономиката последиците от кризата не са толкова силни и опасни колкото негативите, които носи паниката, каза още Дончев. Паническите реакции на институции и хора нанасят големи щети и това е най-характерно за банковата система, продължи той и заяви, че българските граждани трябва да са спокойни, защото място за паника заради ситуацията в Гърция няма.
Според вицепремиера място за тяснопартиен коментар по темата за цената на тока няма. За правителството е важно да се обуздае ръста на цената на тока, защото “първите признаци на оживление в икономиката и ръст, особено по отношение на експорта, са налице. Този ръст трябва да бъда окуражен, трябва да му бъде помогнато”, поясни икономическият вицепремиер.