От х:

Днес в x:

Моника Маковей: Един смел политик стига срещу корупцията, намерете точния човек

Проблемът на политиците в посткомунистическите държави е, че те не искат да се борят с политическата корупция, защото това е борба срещу самите тях. Това заяви румънският евродепутат Моника Маковей, бивш министър на правосъдието в Румъния, по бТВ.

Ако в дадена държава има политическа корупция, това означава, че има корумпирани политици. И ако бъдат разследвани, може да стане така, че да отидат в затвора и имуществото им да бъде конфискувано. Кой от тях би искал това?!, коментира Маковей, която преди 10 години започна война с корупцията в северната ни съседка. 

Интервю на Мариана Векилска:

Госпожо Маковей, Вие сте легенда...

Надявам се да не съм легенда - аз съм реална - жива съм - и все още възнамерявам да работя за промени в полза на хората.

Казвам го, защото в България вече имаме една легенда от Румъния - знаете ли това? Казва се Козмин Моци и е футболист?

Не знаех.

Добре - чудех се тогава, коя зодия е жената, която промени Румъния?

Коя зодия?! .....Водолей. Това са силни хора, ако вярвате в зодии. Силни и упорити.

Вярвате ли в това и помага ли Ви?

Може би има нещо вярно. Но много хора са склонни да отричат това, което не разбират и астрологията е нещо такова. Аз обаче не отричам нещата, които не разбирам. Вярвам, че нещата не стават случайно - човек трябва да е деен, да провокира събитията и да предизвиква промени. Но има моменти и срещи, които е писано да се случат. Както сега.

Казвате, че хората отричат нещата, които не разбират. Това важи ли за нашите властимащи, за премиера ни - отричат ли това, което не разбират - промените, които вие в Румъния сте направили и правите?

Нямам представа дали ги отричат, но ако ги отричат, това би било непонятно, защото има факти - конкретни имена и добре известни политици, министри, членове на парламента, които или вече са осъдени и са в затвора, или са разследвани. Например преди дни в Румъния един кмет беше осъден на 8 години затвор. Така че такава е реалността - това са фактите - и няма какво да се тълкува повече.

Проблемът на политиците, конкретно в посткомунистическите държави е, че те не искат да се борят с политическата корупция, защото това е борба срещу самите тях. Ако в дадена държава има политическа корупция, това означава, че има корумпирани политици. Не всички - някои от тях, но броят им може да е проблем. И ако бъдат разследвани, може да стане така, че да отидат в затвора и имуществото им да бъде конфискувано. Кой от тях би искал това?!

А политиците притежават инструментите да се опитат да спрат този процес. Затова или трябва да имате политик, който наистина да има волята, или да имате такъв разследващ. В началото е достатъчно дори един такъв, който да е готов да поеме риск и да си върши работата, без да се страхува - да работи по определен случай, независимо дали е срещу министър, олигарх или когото и да било.

Точно това исках да Ви попитам - в България имаме поговорка „Една птичка пролет не прави" - което значи, че един човек не е достатъчен, за да промени нещо. А Вие казвате обратното?

Достатъчен е. В началото винаги стои един човек. Той ще увлече още един и още един. Така се случва прогресът. Когато аз започнах, бях сама в правителството. Само президентът ме подкрепяше, но бях сама. После намерих главен прокурор за Националната агенция за борба с корупцията, която създадохме. После той доведе други хора, като него. За това става дума. Мартин Лутър Кинг е бил един човек, който е казал „Имам мечта." И други хора са го последвали. Но в началото винаги има само един човек.

Казахте, че сте готова да станете министър на правосъдието в България. Но не Ви искат. Защо?

Беше шега - обяснявах, че ако има корупция сред политиците, те няма да искат аз да бъда министър на правосъдието - нито в България, нито в Румъния, нито в която и да било държава, в която има политическа корупция. А ако някой каже „ела", аз съм готова да се отзова. Но правителството в Румъния би казало „не".

Така или иначе, те ме критикуват всеки ден - политиците казват „Маковей е виновна за това, което ни се случва". Дори в момента получавам заплахи.

Сега? В днешно време?!

Да, сега. Защото правосъдието отнема време - съдебните процеси продължават 6- 7- 8 години, в които тече разследването. И в последните години започнаха да се произнасят присъдите. Защото вече има много по-добре обучени и опитни прокурори. И всеки ден има гореща новина, че някой на високо ниво е осъден или арестуван.

И системата продължава да работи без Вас.

Системата продължава да работи без мен.

Как?

Заради човека, който застана на чело на Антикорупционната агенция през 2005 г. - прокурорът, за когото Ви казвам - Даниел Морар - абсолютно независим, силен професионалист.

Провеждах интервютата с кандидатите за този пост с помощта на психолог - той им правеше профили и за този човек каза, че е най-силният, че няма да се отстъпи от позициите си и няма да се повлияе от никого - дори от мен.

Мислите ли, че това би проработило тук - в България?

Работи навсякъде - само намерете точния човек! Сега на тази позиция е една дама и тя върши много добра работа. Но имаше много опити от страна на политиците да съсипят тази институция - да я слеят с друга - уж за да я направят по-ефективна. Но номерът не мина - ако нещо работи добре, то не трябва да се променя.

А има ли ефективно правосъдие на битово ниво в Румъния, защото у нас обикновените хора много страдат от липсата на такова?

Правораздавателната система работи по-добре от преди, но не мога да кажа, че съм напълно удовлетворена. Не всички нива работят еднакво ефективно, не всички са достатъчно добре подготвени. Имаме корупция и в правораздаването - някои съдии и прокурори вече бяха осъдени. Но най-важното е това - да се изчисти правосъдието, то ще изчисти автоматично всичко останало, включително политиката.

Българите сме уморени от чакане.

Съгласна съм.

Отчаяни и обезсърчени сме - не вярваме, че това е възможно - какво ще ни кажете?

Възможно е. И ние сме жив пример за това. И в Румъния никой не вярваше, че това е възможно. Когато през 2005 г. прокарах закона за този антикорупционен орган - и между другото парламентът първо го отхвърли и по-късно го прие - никой не вярваше, че някой министър някога ще влезе в затвора. А в момента хората вече са свикнали това да се случва. И тази антикорупционна институция се ползва със 77% доверие.

Това е огромен процент!

Да, но хората вече не се задоволяват с това, че някой отива в затвора, а искат и откраднатите пари да бъдат възстановени. И са прави.

Кой е най-големият Ви трофей?

Не гледам по този начин на нещата. За мен е важна простичката идея, че хората трябва да плащат за престъпленията, които са извършили според закона. И той трябва да бъде прилаган еднакво за всички - и за бедни, и за богати. И ако си политик, престъплението ти е с много по-голяма тежест, защото политиците предвождат държавата и нацията.

Кои са Вашите герои?

Връщате ме в детството ми - първите герои за мен бяха индианците, които са се борили, за да запазят земята си.

За мен герои са хората, които се борят да приспособят света към себе си, а не да приспособят себе си към света. Защото само хората от тази категория носят прогрес и промени. Като Джовани Фалконе - застанал срещу мафията. Мартин Лутър Кинг - борил се за равноправие и да наложи идеите си, като общочовешка ценност в обществото по онова време в Америка. Това са героите, които водят човечеството напред.

Източник: http://offnews.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (2)

  • 1
    00
    0010
    6 0
    10:56, 30 май 2015
    У нас още не се е родил такъв смел политик ,а имаме само преяли от крадене свине ,така че нека г-жата заповяда и у нас .
  • 2
    И от кого да се роди този смел политик или смел следовател, прокурор или съдия, след като до 1989г. в България всеки 8-ми беше член на БКП, след като 70 години този народ е облъчван и манипулиран до степен на зомбиране и до степен по баловете да се издига руското знаме? От кого да се роди този смел човек, след като в България все още няма будно гражданско общество и солидарност между хората, да не говори за патриотизъм, чувство за национална независимост, чувство за национален дълг, чувство за чест и достойнство?
Последни новини