От х:

Днес в x:

22% от младежите у нас нито учат, нито работят

Национално изследване показва, че 22% от младите хора у нас не работят, не учат и не се квалифицират.
По този показател България се нарежда на първо място сред страните-членки на Европейския съюз, предаде БНР.
Проблемът ще бъде дискутиран на конференция с участието на представители на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на образованието и международни експерти. Ще присъства и социалният министър Ивайло Калфин. 

Групата на икономически неактивните младежи между 15 и 24 години е с различен социално-демографски профил, твърдят авторите на националното изследване, което ще бъде представено по време на форума. Процентът им е почти двойно по-голям от средния за Европейския съюз. 

За изключването им от трудовия пазар и образователния процес, както и от възможностите задопълнителна квалификация, влияние оказват семейната и социалната среда, начинът им на живот и личната мотивация. 

Проблемите на тези младежи трябва да влязат спешно в дневния ред на държавата, смятат експертите, защото ежегодните икономически загуби от оттеглянето на младите хора от пазара на труда възлизат на близо 2 милиарда лева. 
Само 1/4 от работниците по света се радват на стабилна заетост, което изостря несигурността на пазара на труда, съобщи междувременно Международната организация по труда в годишния си доклад за заетостта, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
 
Докладът, който се отнася за 180 държави и за общо 84 на сто от работната ръка по света, разкрива, че 3/4 от работниците са на временни или краткосрочни трудови договори, работят без договор или помагат в семейния поминък, без да получават заплащане. Сред наемните работници по-малко от половината (42%) са на постоянен трудов договор.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта (1)

  • 1
    Би
    бивш граничар
    0 0
    09:02, 27 май 2015
    Ама за какво да работят,работодателите са абсолютни робовладелци!
Последни новини