247,6 млн. лева са били парите на държавни дружества и предприятия във фалиралата вече Корпоративна търговска банка (КТБ) към края на юни 2014-та година. Това са банковите средства на общо 65 такива държавни компании.
Тези данни представи пред народните представители министърът на финансите Владислав Горанов по време на редовния петъчен парламентарен контрол.
„Кои държавни или общински дружества с 50 и над 50 % държавно участие, в това число и холдингови дружества и техните дъщерни компании, са имали банкови депозити в КТБ?
В какъв размер са тези депозити и кой орган на съответното дружество по какви критерии е взел решение тези пари да отидат в тази банка?", поиска да разбере от финансовия министър депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров и призова цялата нарочно създадена от кабинета „Орешарски" непрозрачност около КТБ да бъде преодоляна.
Финансист номер 1 обаче не отговори на всички зададени му въпроси, като призова реформаторите да попитат съответните министри, принципали на дружествата, кой точно е взел решение парите да стоят в КТБ. Във финансовото министерство не знаят и кои общински дружества са имали влогове във фалиралата КТБ, стана ясно още от думите на Горанов.
По отношение на информацията кое дружество точно колко пари е имало министърът на финансите отсече, че това представлява банкова тайна и няма как да я представи на депутатите, без да наруши закон.
С обяснението му не се съгласи народният избраник от Реформаторския блок Петър Славов, който изтъкна, че няма ли лицензия, няма банка, а КТБ отдавна вече няма лицензия.
„Това дружество очевидно не е банка и очевидно няма банкова тайна. Може да посочите тази информация", прикани министъра Славов и отсече, че обществото има право да знае кои държавни дружества буквално са заробили в КТБ един огромен обем от средства.
„Нямам никаква причина да крия информация от народните представители", посочи от своя страна Владислав Горанов, но отново не пожела да каже кое държавно дружество колко пари е загубило в КТБ.