От х:

Днес в x:

Половината от добрите активи на КТБ вече ги нямало

Намаляването активите на КТБ намалява шансовете на кредиторите на банката и на Фонда за гарантиране на влоговете да си върнат парите.

Това каза пред bTV Менда Стоянова, председател на бюджетната комисия в парламента.

В доклада на четирите одиторски компании беше посочено, че от всичките активи на банката, добрите (доказаните високоликвидни активи) са около 1.8-2 млрд. лв. Сега половината от тях вече ги няма, посочи Стоятова.

Според нея, ако се правят прихващания, а е ясно, че квесторите са разрешавали такива, те се правят с добри активи.

"Активите на банката са намалели с около 1 млрд. лева. Приехме едно законодателство в края на миналата година, в което забранихме да се правят прихващанията в резултат на цесиите. Независимо от това, активите са намалели, което означава, че е намерен начин законът да е заобиколен", коментира Менда Стоянова.

Депутатът припомни, че един синдик има право да се намеси, дори да иска съдебни дела за тези прихващания. А квесторът няма право.

В момента това, което се прави, е да се опазят онези активи, които биха могли да бъдат източници на обезпечаване на кредиторите, подчерта Стоянова.

Със законодателни промени ще се даде възможност двама временни синдици да влязат в КТБ. За това се обединиха всички партии.

„Лицензът на КТБ е отнет в края на миналата година. Съдът трябваше да се произнесе, че банката е в несъстоятелност. Но той не го направи. В момента сме в едно безвремие. Квесторите са там и управляват нещо, което не е банка. В това безвремие никой не контролира какво и какви сделки извършват квесторите.

Вчера бившият председател на Сметната палата Валери Димитров обяви, че всички извършени прихващания са незаконни. Днес пък пред Нова телевизия министърът на културата Вежди Рашидов призна, че той също е направил цесия за своите пари и чака резултат.

Кредитори, които не са обезпечени, и имат сериозни влогове в КТБ, се опитват по един или друг начин, чрез прихващане, което квесторите разрешават, да прередят ФГВБ, респективно държавата, да прерердят всички останали по-малки кредитори, които нямат възможности за добри адвокати, каза депутатът Стоянова.   Тя нарече това игра на тези, които имат възможности за добри адвокати.

Менда Стоянова отново подчерта, че иска оставката на Иван Искров.   Дни преди КТБ да бъде поставена под специален надзор ръководството на БНБ е знаело какво се случва, призна Стоянова по повод ситуацията с подуправителя Нели Кордовска, която си е изтеглила парите часове преди затварянето на банката.

В същото време Стоянова поясни, че, за разлика от Кордовска, други от ръководството на БНБ все още имат влогове в КТБ. Стоянова призна, че Кордовска не е нарушила закона, но явно е използвала вътрешна информация.

Източник: dir.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини