Великобритания стана първата страна в света, узаконила създаването на човешки ембриони с ДНК от трима родители.
Камарата на лордовете на британския парламент прие вчера с голямо мнозинство съответните промени в закона за изкуственото оплождане, предадоха световните агенции, на които се позова БТА.
В началото на месеца бе получена и подкрепата на долната камара.
Поправката позволява при изкуствено оплождане да се използват гени на трима души - майка, баща и жена донор.
От втората жена се използва ДНК, която е по-малко от 1 процент от гените на ембриона, а и тя не е от вида, който определя дали детето прилича на мама или на тате.
Методът просто е начин да бъдат заменени някои дефектни гени, които пречат на нормалната работа на клетките, съобщават учените.
Авторите на законовия текст се надяват, че по този начин ще бъде отстранен рискът от наследствени заболявания, предавани по майчина линия и предизвикани от нарушения в митохондриалните гени (митохондрииите осигуряват енергията, необходима на клетките).
Според експерти едва десетина жени годишно във Великобритания ще отговарят на изискванията за подобна процедура.
Противници на проекта обаче смятат, че принципното разрешение да се създават хора с изменени гени в бъдеще може да доведе до появата на хора с предварително зададени качества, т.нар. "дизайнерски деца" - метод, при който родителите си поръчват например синеоко момиченце или високо тъмнокосо момче.
Научни данни показват, че едно на 6500 деца в света се ражда с нарушения в митохондриалните гени, които могат да причинят болести.
През 2012 г. британското правителство поиска обществена дискусия преди да вземе решение дали да разреши метода. Тогава влиятелен британски съвет по биоетика стигна до заключението, че технологията ще е етична, ако бъде доказано, че е безопасна и ефективна. Експертна комисия през 2011 г. посочи, че няма данни технологията да не е безопасна, но поиска допълнителни изследвания.
През 2012 г. американски учени от университета на Орегон в САЩ създадоха ембриони с гени от две жени и един мъж с метод. Изследователите тогава подчертаха, че не използват ембрионите за създаване на деца.