Украйна отказва да изпълни два важни пункта от споразумението в Минск - амнистия за бунтовниците в Донецк и Луганск и конституционна реформа.
Ден след срещата украинският министър на външните работи Павло Климкин каза в парламента, че указ за помилване на сепаратистките лидери не се предвижда. “Амнистията по никакъв начин не може да включи онези, които са разследвани и обвинени в престъпления срещу човечеството. Това е позиция, която бе еднозначно подчертана на преговорите”, отсече министърът.
Той отрече и намерение на украинското ръководство да проведе конституционна реформа - едно от средствата, набелязани в Минск за помиряване. Според Климкин Киев не е поемал задължения да внася конкретни изменения в основния закон, насочени към автономия за сепаратистките райони.
Лидерът на Луганската народна република Владислав Дейнего коментира пред “Интерфакс”, че това е опит на украинците да се отметнат от току-що договореното в Минск.
Пред депутатите от Върховната Рада Климкин разказа, че срещата в Минск няколко пъти е била на ръба на провала и Франция, Германия и Украйна били готови да я напуснат, но решили да продължат да търсят дипломатическо решение.
Вчера в учебен център на Националната гвардия президентът на Украйна Петро Порошенко каза, че има много път до мира в Донбас.
“Никой не бива да има илюзии. И за да не изглеждам и аз като наивник, ще ви кажа – до мира има още много, много време. Никой не е напълно уверен, че условията за мир, подписани в Минск, ще се изпълняват”. Сега обаче имало по-големи шансове, защото сделката била изготвена от четирима държавни лидери, а не от тристранната контактна група.
Порошенко заяви, че всички украинци, намиращи се в плен в източните части на страната, трябва да бъдат освободени до 5 дни след изтеглянето на тежката военна техника. “Договорихме се за освобождаване на пленниците и заложниците. Стотици украинци са в нечовешки условия и трябва да бъдат пуснати” каза Порошенко.
Вчера Киев обвини сепаратистите, че се бият, за да вземат под контрол Дебалцево и Мариупол до 15 февруари, когато влиза примирието.
Френският президент Франсоа Оланд съобщи, че “голямата четворка” ще обсъди другата седмица по телефона напредъка по подписаното в Минск. Той не изключи и лична среща на 4-мата лидери.