Новият шеф д-р Матей Матеев/на бюрото/ и лекарите ще трябва да измислят как да оцелее лечебното им заведение |
Димитровградската болница Света Екатерина може да преустанови дейността си още този месец, ако някой не извади половин милион, за да разплати задълженията й към държавата. На толкова възлизат невнесените данъци и осигуровки в НАП. От началото на тази седмица това се превърна в непреодолим проблем.
Завчера влезе в сила издаденото още през ноември 2014-та година министерско постановление №788 за затягане на финансовата дисциплина в държавните учреждения и по-специално болниците. Там е указано, че ако има болница със задължения към държавата, то НЗОК автоматично преустановява плащането на клиничните й пътеки. Това пък е единственото перо за финансиране на лечебните заведения. НЗОК превежда парите на 29-то число, а 4 дни по-рано /25-ти/ е крайният срок за превеждане на осигуровките към Приходната агенция. Тоест Касата може да провери само с едно кликване дали една болница се е издължила към държавата и ако не е, да спре парите по месечната заработка. Завърти ли се колелото в тази посока, няма измъкване от омагьосания кръг - болницата не може да вземе парите си, с които да плати на държавата, която иначе няма да й даде пари, необходими за издължаване не само към лекари и доставчици на лекарства, а и към самата нея.
Към момента „Света Екатерина“ има малко под 500 000 задължения, призна новият шеф д-р Матей Матеев. Обмисля се план за договор с НАП за разсрочване на дълговете. Ако той не бъде готов до края на месеца, тогава спира финансирането и фактическият колапс на болницата ще бъде факт. „Света Екатерина“ не може да извади парите накуп, защото дори да се откаже от плащането на заплати и лекарства, средномесечната й заработка е близо 3 пъти по-малка от дълга. Единственият шанс за изход от кризата е принципалът, общински съвет Димитровград, да извади дефицитния ½ милион. След вчерашната си среща с финансовия министър Владислав Горанов обаче, кметът на общината Иво Димов е заявил, че засега това няма как да стане. Изходът бил в разсрочване на дълга, за което Горанов щял да лобира пред НАП-Пловдив. Към момента обаче даже не се е започнало с изготвянето на погасителен план.
Болница „Света Екатерина“ има над още над 2 млн. задължения - към доставчици на лекарства и консумативи и по претенции на частни лица. Дълговете към държавата обаче лъснаха в началото на октомври 2014-та, когато избухна протест на медицинския персонал. Оказа се, че предишното ръководство в лицето на д-р Здравко Наков не е внасяло осигуровките цяла година. Към тогавашния момент дългът бе 420 хиляди без лихвите.
Ако болницата в Димитровград бъде затворена и дефакто обречена на закриване, това ще е успех за крайното реформаторско течение в здравните среди, което още през мандата на Ана-Мария Борисова през 2010-та обяви за абсурдно съществуването на две многопрофилни болници на 10-тина километра разстояние една от друга. Макар тогавашното изявление да не визираше точно „Света Екатерина“, то изцяло се вписва в ситуацията, в която се намират Хасково и Димитровград.
Г. Христов
Към момента се измисля погасителен план за да се отърве "Света Екатерина" от секирата на държавата |
Стига популизъм!
Прост народ - слаба държава!