|
Директорът Тодорка Милева и изп. директор на Америка за България Десислава Тальокова повеждат гостите към кабинетите |
ПМГ стана училище на бъдещето. От днес елитната хасковска гимназия пусна в образователния процес цял корпус с нови и модерно оборудвани кабинети по природните науки и свободна Wi-Fi зона за своите възпитаници. И впечатляващото е, че инвестира в бъдещето на децата си солидна сума собствени средства.
5-те свръхмодерни кабинета и лаборатория по физика, химия, биология и информационни технологии струват цифром и словом 266 хиляди лева. 200 хиляди идват от традиционно богатата фондация Америка за България, която може да отпуска и милиони за избрани от нея проекти. 66 хиляди от собствените приходи, и то за единичен проект обаче, е сума непосилна за много хасковски училища, дори и тези със солидни делегирани бюджети. Както се разбра впоследствие, една голяма част от парите е събрана от заможните родители в училищното настоятелство, за което директорката Тодорка Милева благодари трикратно в кратката си реч преди прерязване на лентата. Родителите са помогнали и с много труд и логистична помощ в строително-монтажните и проектните мероприятия, което от друга страна е спестило допълнително средства. За сметка на това кабинетите са нещо средно между аптека и научно-изследователски център в Масачузетския технологичен университет например.
Във всяки от тях има тъч-скрийн дъска, която окончателно пенсионира носталгичните гъби и тебешири. Писането по нея всъщност е боравене с компютър, с достъп до цялата налична информация в мрежата. Кабинетът по химия пък се сдоби със специална камина - пещ за извършване на рискови химически опити. „Досега, когато правехме експерименти с отделяне на вредни газове, действахме много набързо и после изкарвахме колбите на прозореца. Много неща пък бяха недостижими за практическа работа“, изясни елегантна девойка в униформа, която впоследствие се оказа учителката по химия Дарина Коларова. С бялата си манта лесно можеше да бъде объркана с една от многото пърхащи около нея ученички от 9-ти до 11-ти клас. Най-смелите от тях илюстрираха предимствата на новата си лаборатория с опасния досега опит, наречен лисича опашка. Представлява смесване на мед с азотна киселина, при което се изпуска силно токсичния азотен диоксид. Същият, за който РИОСВ алармира населението за опасност, когато разни „заводи на плодородието“прекалят с изпускането на жълтокафявия си дим. По обясними причини досега подобни експерименти не са правени. „Преди 2 години наши ученици стигнаха националния финал на олимпиадата по химия. Бяха перфектно подготвени, но не успяха да се класират за международен кръг. Защото решителния тест бе практическа работа, а ние нямаше къде да практикуваме“, емоционално обясни директорката. Тогава се събрали с родители и учители и решили да инвестират в природните науки на децата. В резултат напливът към паралелката биология и химия нараснал неимоверно.
В училището учат 710 деца и всички ще имат достъп до новите придобивки. Това е едва третият проект от подобен тип, който се изпълнява в областта. Модерни кабинети в природните науки бяха открити в Харманли и Димитровград, а тези в ПМГ са първите по рода си в Хасково, изтъкна началникът на РИО Иван Панайотов.
Г.Христов
|
Новите кабинети по природни науки предлагат много по комфортни условия за работа |
|
Специалната пещ за опасни опити |
|
Сензорен екран вместо дъска |
|
Децата са доволни |
|
...и още повече учителката им по Химия Дарина Коларова |
бивш ученик
ффф