Учениците са натоварени като войници на поход |
И да искат учениците да избягат от училище, не могат. Поне да бягат. Интересната антикризисна мярка за задържане на децата в образованието бе наблюдавана при опит на мъник от начален курс да тича навън след края на „мъчилището“. Само дето бягането свърши на втората крачка. Видимата причина бе изпълнената до пръсване раница от мека материя, която заемаше почти целия гръб на малката. Набралата инерция тежест принуди детето да залитне преди да стабилизира походката си в умерена крачка, до освободената от подобно натоварване кака. Характерното за децата тичане в произволна посока остава за извън училищно време. Предвид натоварената програма това означава до следващата ваканция.
Неясните уроци и сбърканата ни педагогика отдавна превърнаха образованието в тежък за всички процес, дори за началния курс. Който обаче страда и в прекия смисъл на думата.
Следствен експеримент с един третокласник показа, че раницата му достига понякога впечатляващите 7 до 10 килограма. Предвид размерите на децата в тази възраст, това е до 1/3 от личното им тегло. Аналогът е с 80 килограмов мъж с 25-26 кила раница на гърба. Колкото и да е в разцвета си, съвсем няма да му е до бягане, че и до вървене.
Болезненият отдавна проблем като че ли няма разрешение. Многото учебници, тетрадки и пособия плюс необходимите за бита на децата неща за половината от техния ден, превръщат ходенето на училище в наистина тежко задължение. Постоянното напрежение върху неукрепналите стави и гръбнак роят гръбначните изкривявания, като така наречената сколиоза се наблюдава в различна форма при всяко 10-то дете, твърдят физиотерапевти. Оправянето на проблема впоследствие става с продължително и досадно ходене на нагревки, специална гимнастика, спане на твърдо, а най-лесния начин с плуване е неприложим за Хасково, поради липса на басейн. От друга страна учителите твърдят, може би с основание, че в раниците на децата се поставят всякакви несвързани с образователния процес неща-дрехи за смяна, обувки, кутии с храна, игри/играчки и какво ли не. Вариантът е част от багажа да се оставя в гардеробчетата в училище, но не много отдавна се разбра, че оттам имат навика да изчезват неща, дори и в престижни училища.
Учителите май са прави- БГ образоването наистина е тежка работа. Но за децата-два пъти.
Г.Христов
noname_1421781246
999
Дани
123
майка
Таня
888
Анонимен_1421935136