До 31 март ще има дългосрочен и завършен комплект от решения за пенсионната система, заяви финансовият министър Владислав Горанов.
Още през следващата седмица ще продължи дебатът за пенсионната реформа под ръководството на вицепремиера Ивайло Калфин, каза пред журналисти Владислав Горанов в отговор на въпрос дали няма да пострада пенсионният модел у нас заради промените, с които се залага конкуренция между НОИ и частните пенсионни фондове.
Според министъра при наличието на конкуренция личният интерес ражда общото благо, това е прословутата фраза на Адам Смит за невидимата ръка на пазара.
Преди дни от Реформаторския блок предложиха държавен капиталов пенсионен фонд, който лансираха работодателските организации още преди Нова година.
Дни преди гласуването на бюджет 2015 от ГЕРБ предложиха, а впоследствие бе гласувано, работещите, родени след 1959 г., да могат да избират вноските им в частните фондове да останат там или да отидат към НОИ. Предложението почти взриви управляващата коалиция и детайлите по него останаха за решаване до края на март, като част от цялостната пенсионна реформа.
Изненадващо за предложението гласуваха депутатите от ДПС. То бе подкрепено и от синдикатите. Твърдо против се обявиха от бизнеса, които заподозряха национализация на фондове. Именно от там излезе предложението НОИ да се конкурира с "частниците".
Горанов каза, че вече са факт законовите промени в Кодекса за социално осигуряване. Единствените рационални критики към тях досега са, че не дават възможност за движение на средствата и в двете посоки, каза министърът.
"При положение, че нямаме гаранции и увереност кой от двата модела работи по-добре, аз продължавам да смятам, че хората трябва да имат право на избор и ако се окаже, че един от двата модела се е провалил, тази отговорност да бъде в личния избор на хората", коментира финансовият министър.
По думите му когато си свободен да избираш и когато се налага да се образоват българските граждани по отношение на техните спестявания за пенсия, то това ще е от полза за финансовата култура като цяло на обществото.
Горанов обясни, че в повечето страни на Европа има двустълбов модел - солидарна основа и доброволна капиталова.
"Нашият модел е по-интересен - предвижда и задължителна капиталова компонента", посочи Горанов и добави, че предлага хората да могат да избират дали да участват в двустълбов или в тристълбов модел.
Всяка една от заинтересованите страни може да доказва предимствата си пред вложителите, периодът на осигуряване е дълъг - 40-45 години и хората трябва през целия този период да имат увереност, че ще имат гарантирани доходи за своите старини, каза министърът.
Според Горанов дебатът за пенсионната система е много полезен. Със сигурност той ще придобие завършен вид в предварително планираните срокове - до 31 март ще имаме дългосрочен и завършен комплект от решения за пенсионната система, който да бъде припознат от всички политически сили и от всички партии, подкрепящи правителството, така че да има дългосрочност, заяви Горанов.