2015 г. ще предложи на любителите на звездите и планетите нещо повече от обичайните метеорни дъждове. Тя ще ни накара по-често да се взираме в небето, за да видим странни и възхитителни космически явления. Ето 10 от тях, подбрани от изданието “Мадър нейчър нетуърк”, пише "24 часа".
Пълно слънчево затъмнение: 20 март
Астрономите вече го нарекоха грандиозно. Тогава Луната ще е достатъчно близо до Земята – на 357 415 км, така че да може напълно да закрие Слънцето. Затъмнението ще е най-пълно северно от Фарьорските острови в Норвежко море. Петстотинте жители на Баренцбург, второто по големина селище на архипелага Щпицберген, ще са най-големите късметлии – ще могат да му се насладят в продължение на 2 минути и 30 секунди. Затъмнението ще се наблюдава добре над Северния Атлантически и Северния ледовит океан. Българите за съжаление няма да могат да станат свидетели на явлението.
Пълно лунно затъмнение: 4 април
Само две седмици след слънчевото ще има и пълно лунно затъмнение. За да го видят най-добре обаче, любителите на космическите явления трябва да се озоват в Азия, Австралия, Северна и Южна Америка или на някоя островна държава в Тихия и Индийския океан. На голяма част от територията на САЩ и Канада то ще съвпадне с лунния залез и ще може да се види по-добре в западните райони на двете страни. В Аляска и на Хаваите ще има прекрасна възможност да бъде наблюдавано в средата на нощта. Това лунно затъмнение ще е необичайно, защото ще е най-краткото от 13 октомври 1856 г. – ще продължи само няколко минути.
Венера ще заслепи с красотата си в края на пролетта и началото на лятото
Ослепителната Венера ще може да бъде наблюдавана в нощното небе от третата седмица на май. В някои райони на Земята планетата ще се вижда и след полунощ. Тя ще свети най-ярко в началото на лятото.
Светеща двойна планета: 30 юни
На 30 юни веднага след залеза на Слънцето в югозападната част на небосклона Венера и Юпитер ще се приближат на минимално разстояние помежду си. Така хората ще могат да наблюдават две светещи планети. Без съответните приспособления обаче ще ги видят само тези, които знаят накъде да гледат и имат наистина набито око.
Персеидите: 12 август
Това е най-зрелищният метеорен дъжд през годината заради големия брой падащи небесни тела – около 90 в час. Миналата година прекалено ярката Луна стана пречка за пълна наслада от този феномен, но тази година тя ще е във фаза два дни преди новолуние, така че тъмното небе ще предостави чудесни условия за наблюдение.
Последната четвърт на Луната на 4 септември
Необичайното в случая е, че последната четвърт на Луната ще е на фона на една от най-ярките звезди на небето – Алдебаран, известна като “гневното оранжево око на Бика”, тъй като е част от съзвездието Бик. Алдебаран е с диаметър 43 пъти по-голям от този на Слънцето и свети 400 пъти по-силно от него. При ясно време може да се наблюдава как пулсира в червено.
Второ лунно затъмнение: 27-28 септември
Този път то ще може да се наблюдава много добре в Западна и Източна Европа, включително и на цялата територия на България. Очаква се това да е едно от най-впечатляващите астрономически явления за страната ни през тази година в допълнение на метеорните потоци. Затъмнението ще продължи около 72 минути. Друг интересен момент е, че тогава Луната ще е много близо до перигея си. Само 51 минути преди началото на затъмнението тя ще е на най-близката си точка до Земята през 2015 г. – само на 356 877 км. В продължение на няколко дни след това се очакват много големи приливи и отливи по бреговете на океаните.
Отново двойна блестяща планета: 26 октомври
За втори път през 2015 г. Венера и Юпитер ще се приближат много близо една до друга и ще бъдат разделени само от 1 градус. Венера ще се намира югозападно от Юпитер и ще блести 10 пъти повече от газовия гигант.
Метеорният поток на Тауридите: октомври и ноември
Тези “падащи звезди” са известни и като “огнените топки на Хелоуин”. Те се наблюдават всяка година между средата на октомври и средата на ноември. Пикът на метеорния дъжд ще е между 5 и 12 ноември. Експертът Дейвид Ашър открил, че периодично в земната атмосфера навлизат по-големи космически скали, които се превръщат в подобни на огнени топки метеори. Според него 2015-а ще е именно година, в която това ще се случи.
Метеорният поток на Геменидите: 13-14 декември
Това се очаква да е едно от най-забележителните зрелища през годината. Според специалистите по блясък то ще надмине дори августовските Персеиди, а всяка минута небосклонът ще бъде пресичан от поне 2 падащи звезди (по 120 на час). Небето пък ще е съвсем тъмно – Луната едва ще е започнала да расте, така че условията за наблюдение ще са превъзходни.