Ако не оттеглите предложението за пенсионната реформа, управлението на втория кабинет "Борисов" ще бъде обречено на недоверие и неуспех, обяви Радан Кънев.
В остра декларация от парламентарната трибуна съпредседателят на ПГ на Реформаторския блок се обърна към коалиционните си партньори от ГЕРБ:
"Вие тук не представяте министър Горанов, а десните избиратели в България. Вашето послушание, по силата на което внасяте промени, които не присъстват в предизборната програма, правят лоша услуга на управлението. С този силов подход, за който не знаете нито аргументите, нито целите, вие поставяте под въпрос мнозинството в 43 НС и стабилността на управлението" , категоричен бе той, цитиран от "Фокус".
По думите на Кънев правителството ще бъде по-добро от това на БСП, ДПС и "Атака", с чиито гласове от ГЕРБ възнамеряват да прокарат промените, но няма да бъде различно и реформаторско.
Лидерът на ДСБ подчерта, че и днес не е ясно кой и защо предлага промените в Кодекса за социално осигуряване и какви са политическите цели. По думите му няма никакво обяснение защо се бърза, след като тези мерки нямат никаква пряка връзка с бюджета за 2015 година.
"Вие не можете да се криете зад гърба на финансовия министър и премиера. Ако предложенията бяха тяхна законодателна инициатива, те задължително трябваше да минат през всички фази на съгласуване и на обществено обсъждане, както и през всички ресорни комисии, като социалната комисия трябваше да е водеща, а не изцяло пренебрегната”, заяви още лидерът на ДСБ.
По думите му потайният начин за прокарване на тези промени се дължи именно на законодателна инициатива на ГЕРБ, така че те носите цялата отговорност за политическите последици от гласуването.
Радан Кънев заяви още, че премиерът Бойко Борисов се е извинил на РБ за поведението на финансовия министър Владислав Горанов, който обяви вчера, че не му трябва подкрепата на малки партии.
ГЕРБ: Няма промяна в пенсионния модел
През цялото време Радан Кънев говори за промяна в пенсионния модел, който ние на коляно между двете четения правим - няма промяна в пенсионния модел, заяви в отговор Менда Стоянова от ГЕРБ.
„Той включва фонд пенсии, като солидарен, от който получават пенсии всички граждани, които са родени преди 1959 г., плюс трети стълб на доброволно пенсионно осигуряване. Тези граждани законът ги е задължил 5% да отиват в универсален частен пенсионен фонд“, добави тя.
По думите й моделът е различен за тези, които са родени преди 1959 година и се дава възможност на тези след 1959 година да изберат него. Те да преценят и решат за себе си дали ще се възползват и от първия, и от втория стълб на пенсионната система или ще се откажат от втория стълб и ще останат в първия, подчерта Стоянова.
„Това е възможност навеки да прецени по кой модел да се осигурява и да получава пенсия. Това е дясна политика, не лява. Част от нас които се смятат за десни или леви, но които са против това право, казват, че политиците като по-умни са решили къде да отиват парите на хората. Кой поема риска от това? Той се поема от всеки човек, който трябва да бъде информиран да го направи“, заяви още депутатката от ГЕРБ.
Междувременно вицепремиерът Ивайло Калфин обяви за прибързано и изненадващо предложението за прехвърляне на пенсионни вноски от частни фондове в НОИ и подчерта, че не е добро за бизнес средата. Социалният министър призна, че няма да прехвърли своята партида в държавното обществено осигуряване.
Учуден