Министърът на здравеопазването Петър Москов и представители на ромските общности се разбраха полицаи да придружават линейките в райони, в които е имало нападение над медици. Това стана ясно днес по време на среща в здравното министерство с организации, които представят здравни и социални услуги в ромската общност.
Участници в срещата изявиха желание на медицинските екипи да сътрудничат роми медиатори.
Здравният министър посочи, че е постигнато разбирателство с представителите на неправителствените ромски организации.
Тази седмица предстои среща на Петър Москов с Националното сдружение на общините, за да предложи да се назначат здравни медиатори в общините, където до момента няма.
Свиленград е сред общините, в които здравен медиатор работи от началото на тази година.
Това е 29-годишният Валентин Велев. Той е част от „Национална мрежа на здравните медиатори“ в България. По образование е политолог с диплома от Пловдивския университет.
От началото на 2014 година след конкурс по проект „Заедно за по-добро здраве“, изпълняван от Сдружение „Национална мрежа на здравните медиатори“ в съдействие с община Свиленград, е назначен като посредник между ромите и институциите в пограничното градче.
Г-н Велев, ежедневната ви работа е свързана с посредничеството между ромската общност и властите в Свиленград. Като здравен медиатор, какво е мнението ви за разпореждането на здравния министър Москов линейките да влизат при ромите с придружители полицаи?
Така само ще се усложни обстановката.Такава ситуация ще нагнети още повече напрежение. Подобни действия ще изолират отново ромите, а уж през последните години говорим непрекъснато за интеграцията им.
В Свиленград например, нямаме досега случаи на насилие от роми върху лекари. Аз осъждам насилието, като всеки нормален гражданин, предполагам, смятам обаче, че то не е присъщо само на една или друга етническа група, а по-скоро на болното ни общество като цяло. Отдавам тези посегателства, които за съжаление зачестяват напоследък, по-скоро на напрежението, в което хората живеят, независимо от етноса им. Всички сме в такъв хаос, че на действията ни влияе неизменно социалната среда. И като се има предвид, че безработицата сред ромската група е много по-висока, отколкото сред останалите етноси, вероятно бедността им ги подтиква и към по-агресивни действия понякога.
Извинете за въпроса, но вие към коя етническа група принадлежите?
Ром съм. Но съм горд с това. В работата си досега съм помогнал на много хора. Правя връзката между ромите от Свиленград с институциите. Има много случаи, при които им съдействам и да отидат на преглед при лекар, въпреки че някои от хората, които ме търсят за помощ, не са здравно осигурени. Имам и случаи, в които съответният лекар, след като изпише рецептата, дори е вадил пари от джоба си, за да плати лекарствата на пациента си ром, тъй като той няма средства. Да помогнеш -това е човешко и достойно!
Но някой все пак трябва да защитава човешките права и да пази живота на медиците?
Но връзката категорично не трябва да става чрез полицията, чрез страха. Освен това викането на патрулка, изчакването преди линейката да влезе в ромската махала, ще утежни ситуацията и може да коства човешки живот. А да бъде запазен един човешки живот, независимо какъв по етническа принадлежност е човекът, е важно, ценно.
Ние, медиаторите, можем да станем проводник на добрите отношения, не само в този конкретен казус, но и в много други. Имам колеги в цялата страна. В Национална мрежа на здравните медиатори сме около 170 души. Хората от етническите групи ни познават, имат ни доверие.
А държавниците могат да се замислят над това - да привлекат към институциите повече хора от етническите малцинства.
Образовани роми например има в много сфери - и адвокати, и лекари, и инженери, и полицаи. Освен това, започвайки работа в държавните или службите на местното управление, всички като мен са стимул за останалите млади хора от т.нар. гета- да се развиват, да искат да се учат.
М. Манолова
batio
68130
бивш служител мвр
гост
velomaster
скалпел
AХА