Известни личности се присъединиха към апел за бойкот на "черния петък" - най-оживения пазарен ден в САЩ. Гражданските вълнения продължават.
Призивът е в знак на протест срещу съдебното оневиняване на полицая Дарън Уилсън, убил чернокожия тинейджър Майкъл Браун през август във Фъргюсън, съобщиха Франс прес и ТАСС, цитирани от БТА.
След Деня на благодарността - четвъртия четвъртък през ноември, в САЩ идва т. нар. черен петък, когато започват коледните разпродажби и милиони американци се впускат в шопинг маратон.
Хип-хоп продуцентът Ръсъл Симънс, звездата от телевизионния сериал "Дневниците на вампира" Кат Греъм - с над 2 милиона последователи в Туитър, и комикът Джеси Уилямс от "Анатомията на Грей" призоваха в социалните мрежи афроамериканците "да не похарчат нито цент".
Към апела се присъедини също известната журналистка Соледад О`Брайън.
Акцията бе подкрепена и от някои религиозни водачи в САЩ.
В страната живеят близо 43 милиона афроамериканци.
Местните медии очакват в случай на масов бойкот сериозно да спаднат обичайните за един "черен петък" печалби на търговските мрежи. Според проучване на центъра "Нилсън" идната година покупателната способност на афроамериканците в САЩ ще достигне 1100 милиарда долара.
"Като няма правосъдие, да няма и печалби. Фирмите и хората говорят само за долари - хайде да им поговорим тогава", написа в Туитър Джеси Уилямс.
Медиите сравняват сегашната акция с бойкота от 1955 г. в Монтгомъри, щата Алабама. Чернокожото население спира тогава да използва градските автобуси в знак на протест срещу дискриминацията в обществения транспорт.
Повече от 400 души са били арестувани в предградието на американския град Сейнт Луис - Фъргюсън, и в други градове на САЩ.
Гражданските вълнения избухнаха, след като Дарън Уилсън не бе подведен под отговорност за убийството на невъоръжения 18-годишен Майкъл Браун, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Протести имаше в Бостън, Ню Йорк, Лос Анджелис, Далас, Атланта, Окланд и други американски градове.
Министърът на правосъдието Ерик Холдър се срещна с правозащитници и ги увери, че министерството старателно ще разследва практиката на полицията във Фъргюсън.
Градът, в който живеят предимно чернокожи, през последните два дни стана арена на вълнения, прераснали в безредици, съпроводени с грабежи и палежи.
Засиленото присъствие на сили за сигурност помогна да се обуздае насилието, отбелязва Ройтерс и припомня, че по нареждане на губернатора на щата Мисури във Фъргюсън и околностите бяха изпратени 2200 войници от Националната гвардия.
В Ню Йорк, в Харлем, родителите на Майкъл Браун, близки на други двама невъоръжени чернокожи мъже, загинали напоследък от ръцете на полицията, и правозащитникът Ал Шарптън се хванаха за ръце и отправиха молитва за справедливост в централата на ръководената от Шарптън организация Национална мрежа за действие.
Пред американското посолство в Лондон около 500 души се събраха снощи, за да изразят възмущението си от отказа да бъде съден полицая.
Полицаят Дарън Уилсън смята да напусне полицията, съобщи адвокатът му, предаде ТАСС. Уилсън работи в полицейското управление на Фъргюсън от 6 години, но беше отстранен временно от изпълнение на служебните си задължения.
Както обясни адвокатът му, Уилсън решил да изчака решението на съда по делото срещу него, преди да напусне полицията, опасявайки се ходът му да не бъде схванат като признание на вина.
Полицаят продължава да настоява, че е действал напълно законно при самоотбрана. В интервю за Ей Би Си вчера той каза, че съжалява за смъртта на момчето, но че не чувства угризения.
На въпрос дали би постъпил по същия начин при друг подобен случай, Уилсън отговори: "Абсолютно да."