Поза „кифла“. Това е основният идол за подражание при момичетата-пушачки. Те копират инстинктивно кумирите си и хващането на цигарата в ранна възраст при тийнейджърките е повече заради позата, заради маниерничетето - стилно изпънати пръсти с дим между тях, вирнатите нагоре маникюри, присвити устни тип „ботокски“, отколкото осъзнато действие. Това са заключенията на психолога от РЗИ Хасково Красимира Богданова.
Според тревожната статистика все повече пада възрастта на запалилите първата си цигара у нас. В неофициални анкети, правени преди време в Хасково, учениците са признали, че са запалили за първи път на 9-10 годишна възраст. 80 % от гимназистите от 9-ти до 11-ти клас също са признали, че пушат.
Като цяло българите се славим и като една от „най-пушещите“ нации в света. Пушачите у нас са с около 30 % повече от привържениците на вредния навик в другите европейски страни. По-тревожно е обаче, че децата ни са сред най-големите пасивни пушачи. 57 % от подрастващите в България са изложени на тютюнев дим у дома.
Това е равно на насилие, защото децата на практика нямат избор, когато родителите им пушат вкъщи. Анализите показват, че за малките, които са свидетели на пафкащи родители, вероятността да станат пушачи като възрастни е по-голяма.
Друга част от данните за пушачите показват, че както в Европа, така и у нас делът на пушачките спрямо мъжете-пушачи се увеличава. Заради тази тенденция вече се шири и шеговитата фраза сред силния пол “Да не съм жена, че да пуша“. Сериозното обяснение обаче Красимира Богданова дава чрез т.нар. „психология на пола“. Факт е, че чисто физиологично жените са по-малко податливи на зависимости, но им е по-трудно да ги преодолеят.
М. Манолова
BERNA -
иван райчев- гъбата
yarrak
zoro_1416328719
#
Никодимчо
Луд
velomaster
Т.
нищо
hiнищо