Д-р Топалов с екип на Инвазивната кардиология спасиха Даниела |
Точно 15 минути били разликата между живота и смъртта на 34-годишна жена, хоспитализирана по спешност в хасковската Инвазивна кардиология. Жената потърсила лекар с традиционното за стотици пациенти „болки в гърдите“, когато се оказало, че имала зловещото 90% стесняване на лявата артерия от сърцето. За разлика от 85 % от хората, при Даниела М. именно лявата артерия била доминираща и на практика стенозата лишавала организма от кръв. До 15 минути запушването е щяло да бъде пълно, а инфарктът смъртоносен, категоричен е д-р Севдалин Топалов от хасковската инвазивна кардиология. В такива случаи се препоръчва сърдечна операция, но в Хасково няма Кардиохирургия. Лекарите се принудили да предприемат високорисковото поставяне на стент в условията на крайно запушване. Преди седмици за подобна операция в Хасково идваше професор Николай Димитров, национален консултант по инвазивна кардиология. В момента обаче нямало време за професори, а действията на хасковските специалисти оправдаха напълно похвалите на Димитров, че местните лекари си знаят работата. След няколкочасова интервенция днес към 12 часа манипулацията завърши с пълен успех. Даниела не само оживяла, но прогнозите са, че ще живее още дълго и при ненакърнено качество на живота. Нещо, което и е липсвало в предходните месеци, че и години.
Жената от дълго време имала оплаквания, че при дълго вървене пеш започват да я болят гърдите и да „отмалява“. От няколко седмици обаче отпадналостта и болките се появявали при съвсем минимални физически натоварвания. За късмет /в случая/ пипнала и ангина, което наложило търсенето на специализирана медицинска помощ. Там споменала и за болките в областта на сърцето. Преглеждащият я лекар от Харманли, където живеела Даниела, светкавично оценил ситуацията и я насочил към кардиологията на областната болница в Хасково. Там още по-светкавично я вкарали в катетаризационна лаборатория, където се осъществяват инвазивните манипулации. Като видели за какво става въпрос, лекарите се хванали за главата. „При стеноза над 90 %, смъртността е над 95 процента“, коментира д-р Топалов, а колегата му д-р Георгиев бе категоричен, че пациентката в никакъв случай не би издържала транспорт до Пловдив или София, каквато би била дестинацията при липса на Инвазивна кардиология в Хасково. Вместо програмирана смърт по пътя, Даниела била спасена тук, в Хасково.
„На фона на идеите за закриване на Инвазивните кардиологии по места, за да получават пациентите уж по-квалифицирана помощ в големите болници, този случай е доказателство, че трябва да се залага на противното“ , категоричен бе д-р Топалов. И даде пример с друга бивша соц. Страна, в която обаче здравето на хората е държавна политика: „В Чехия направиха Катлаб /катетаризационна лаборатория/ на всеки 90 километра, 60 минути с автомобил. Това хваща златния час за пациенти с инфаркт и спасява живот“.
200 спасени хасковлии отчита Инвазивна кардиология от началото на годината. Освен инфарктите, квалифицирана помощ в отделението са получили 976 души. 80 са били насочени към по-големи болници с Кардиохирургия. Услугата е недостъпна за мнозинството болници в страната поради скъпо оборудване, но най-вече липса на достатъчно сърдечни хирурзи.
Г. Христов
Доктор Топалов показва мястото на запушването-на ствола от аортата към кръвоносния съд |
Севдалин Топалов е категоричен, че смъртта е била на 15 минути разстояние |
Даниела не пожела да се снима, но сестра Златина Грозева информира, че е добре |
****
СЕЛЯНЖЕР
Някой
slavi_72
тита дас
влади Фиргала
tt
Христина
Огромно благодаря на д-р Топалов и целия екип на инвазивна кардиология!
Бъдете живи и здрави!
777
Дани
не ходете в пловдив или софия...
Пиздравления !