Германия е заплашена от транспортен хаос в продължение на дни, след като синдиката на машинистите обяви стачка от сряда, съобщи агенция "Ройтерс". Разговорите между профсъюза и работодателите се провалиха в понеделник, а причината са разногласия за заплатите и за правомощия при договарянето.
Стачката в продължение на четири дни е най-дългата в историята на железопътната компания "Дойче бан" и заплашва да провали церемониите по отбелязването на 25 години от падането на берлинската стена на 9 ноември.
Очакват се сериозни проблеми в транспорта и тъй като германците разчитат изключително много на жп превозите, лидерът на синдиката на машинистите – Клаус Везелски – беше демонизиран от медиите, коментира "Ройтерс".
Профсъюзът GDL представлява 20 000 от 196-те хиляди служители в "Дойче бан" и обяви във вторник, че стачката ще засегне товарните превози от 15:00 часа местно време в сряда, а пътническите - от 02:00 часа местно време в четвъртък. Стачката ще продължи до 04:00 часа в понеделник, 10 ноември.
Синдикатите твърдят, че държавната "Дойче бан" е провокирала кризата, като е отказала да позволи на профсъюза да преговаря и от името на 17-те хиляди стюарди. Те настояваха и за 5-процентно увеличение за машинистите и за по-кратка работна седмица – 37 часа, а не настоящите 39.
"Дойче бан" твърди, че ще опита да поддържа една трета от услугите си по време на стачката. Всеки ден "Дойче бан" превозва 5.5 милиона пътници и над 620 000 тона товари.
Сдружението на германските индустриални и търговски камари определи стачката като "отрова за Германия като място за бизнес".
Според кьолнския институт за икономически изследвания стачка над три дни може да струва на германската икономика до 100 милиона евро дневно, ако фирмите решат да спрат поточните линии. Около една пета от товарните превози в Германия се осъществяват с влакове.