Д-р Надежда Стайкова, акушер-гинеколог, собственик на Училище за бременни „Алпида“
Д-р Стайкова, училището за бременни в Хасково беше открито през 2001 година, после имаше малко прекъсване в работата му, и сега отново я възобновихте. Какво се случи за това време - има ли вече хасковлийката изградено съзнание, че ако ще става майка, е важно да знае какво й предстои, за да се подготви?
Смятам, че да. На първия рожден ден на училището имаше поне 25 гости. Имаше не само мами - бъдещи и настоящи, но и баби, както и татковци.
Колко участници имате в момента?
Училището е открито. Всеки може да дойде на занятие, дори без предварителна заявка. Събираме се един път в месеца, а информацията за сбирките ни може да се намери във Фейсбук страницата на училището. Освен това има информация и при личните лекари, педиатрите и гинеколозите.
Какво обхваща обучението във вашето училище за майки?
Има презентации, свързани с храненето на бебето, грижи по време на бременността, необходимата профилактика, а след това и как да се грижат за бебето, създаването на хигиенните навици.
Колко важно е когато една жена е бременна, съпругът й да знае точно с какви проблеми се сблъсква тя?
Много важно е. Смятам, че в това забързано ежедневие, в което всички са много ангажирани, грижата за бременността и отглеждането на детето трябва да бъде и на бащата.
Предвид факта, че съвременната жена е доста еманципирана, как пък тя реагира на съвета ви да поделя отговорностите със съпруга си?
Смятам, че модерните съвременни жени осъзнават необходимостта от това и бащата да е ангажиран с отглеждането и възпитанието на подрастващите и не го смятат като нещо, които им отнема правата като майки. Мисля, че нещата са се поизместили в това закостеняло мислене у нас преди време, че децата са грижа само на майката.
А колко са мъжете, които идват в училището за бременни самоволно?
Имало е мъже, но трябва да призная, че всъщност по-скоро бъдещите майки водят съпрузите си, сами мъжете някак си все още не са се престрашили да ни потърсят, но и това ще стане с времето, надявам се.
Какво правят бащите по време на учебния процес?
Задават въпроси най-вече за грижите за жената и после за бебчето. Понеже има интерес към темите, смятаме да въведем занапред и практически занятия, не са само теоретични. Сега говорим за важните неща като профилактиката на гърдите след раждане, той като има рискове от мастит.
Бихте ли дала чисто практически съвети за най-необходимото, което бъдещите родители трябва да набавят преди раждането на детето?
Първото е дезинфекция и подготовка на къщата за малкото дете. Защото все пак бебето, което ще се появи на бял свят, е със занижен имунитет. Трябва да си има детски кът с удобства не само за бебето, но и за неговата майка. Да се подготви необходимата бебешка козметика, дрехите според сезона, памперсите. Добре е майките да са запознати предварително и с храните за дохранване, защото се оказва, че в днешно време все по-малко майки кърмят дълго и дохранване е необходимо.
Много майки в България напоследък гледат децата си по западняшки модели, според които не им се дава вода в първите месеци, защото се твърди, че се поема необходимото количество чрез кърмата на майката. Факт е обаче и че е важно на каква географска ширина си се родил, какво е вашето мнение?
Работила съм първите 4 години в практиката си като педиатър. Тогава бебетата пиеха вода и не бяха гледани по-зле от сегашните. Но в момента педиатричните насоки са съвсем други. Като лекар обаче мнението ми e, че трябва да се се дава вода на бебето.
По-тревожен факт за мен е, че са единици тези майки, които кърмят повече от 1 месец. От една страна тази негативна тенденция има социално обяснение - стрес, напрежение, динамика. Но има и друга страна - суетността на майките.
Защото ако една родилка е имала първия месец кърма, а след това тя секва, в 90 % от случаите вината е у самата жена. Означава, че майката не е направила всичко възможно. А всички знаем за ползата от кърменето - по-добър имунитет за деца, по-малка вероятност от развиване на алергии впоследствие. Физиологията е категорична - майчината кърма да е основното хранене до 6-тия месец на бебето.
Мъжете каква роля имат тук обаче, какъв комфорт трябва да създадат на една майка, на една кърмачка?
Много важно е жената кърмачка да има време да си почине, да е по-малко натоварена. Естествено, че в това забързано ежедневие бащите са страхотно заети с осигуряването на домашния бюджет, но все пак дори и малко да могат да помагат. При добро желание могат да го постигнат, ще са от безгранична помощ за майките на децата си. А на бъдещите майки и на майките кърмачки обръщам специално внимание за тютюнопушенето и правилното хранене. Категорично да не слушат старата приказка „хапвай, хапвай, че се храниш за двама“, а да следят за теглото си и да са във форма. А на тези, които са пушачки и обичат сутрешното кафе, казвам - заменете кафето с един айрян, а цигарата - с разходка на открито.
Интервю на М. Маналова
Пострадала
Друга пострадала
Пациентка
идиотката
Пострадал
пациентка
иван райчев- гъбата
kali
HelloHieno
HelloHieno
Мъж на жена си
пациентка
даиго.....
Струваха колкото автомобил на старо!!!!!
ваня
149633
баща
а