Гигантска буболечка притесни хасковлии. Май има защо |
Сравнително новият за България вид Lethocerus patruelis /Гигантска водна буболечка/ нападна Хасково и други райони от Южна България тази година. Специално в областния център настъплението на насекомите дойде с циганското лято. Това е изненадващо, защото характеристиката на инсекта го отнася към тропическите и субтропическите обитатели. България би трябвало да е в умерения пояс, но драстичното обръщане на климата в последните години превърна страната ни в „топла“, а това лято и в много влажна, което също е жизненоважно за оцеляване на насекомото.
Първоначално сигналите, че из града ни лази или лети нещо странно, бяха обвързани с предположението за гигантски скакалец. Георги Г. видял субекта върху терасата на третия си етаж. Александра Стоименова от Орфей пък забелязала цяло ято, накацало пред градинката на блока й. Предположила, че са скакалци, даже марокански, предвид истерията на земеделците от последните години. Данаил Ангелов пък направо се отказал от предположения и изпрати снимка до редакцията с красноречиво лаконичния въпрос „Какво е това?“ Справка с ентомолози и биолози потвърди, че става дума за гигантска буболечка, считана за най-голямата от вида на полутвърдокрилите в Европа. Други видове от същия род пък са най-едрите от разреда в световен мащаб въобще. Важно е да се отбележи, че освен гигантска, буболечката е и водна.
Насекомото се нуждае от много вода, тъй като освен естествена среда, тя е и местообитание на храната му. Буболечката е хищник и яде всичко, което мърда, а любимото й меню са рибки, жаби ?!, попови лъжички, червеи и всички останали насекоми. За всеядността допринасят и размерите - до 12 см, най-често около 10 см. Освен големина, насекомото има и зловещи ловни приспособления /на снимката/, чиято невропаралитичната отрова позволяват да се справя с по-големи екземпляри от него като жабите например.
Всичко това щеше да бъде само лирико-научно отклонение, ако ухапването от това нещо не се счита за най-болезненото, причинено от насекоми. Всеки опит за допир с гола ръка води до незабавно ухапване, за разлика от поведението на повечето насекоми, които бързат да бягат. Това обаче първо напада. Въпреки това има и заблудени, които искат да го отглеждат за домашен любимец. За целта им е необходим 5 литров /поне/ съд с вода, няколко водни растения и, разбира се, рибки, червеи и жаби за блюдото му, препоръчват специализираните сайтове. За всички останали е необходима една по-голяма палка, свитък вторични суровини или вестник, за колкото може по-здрав удар.
Г.Христов
УЖАСЕН
Jack Bauer
7777
които тази есен са безброй кой ще ни отърве?
xm
амжик
443289
445566
Нуждаещ се
Idiot
1234_1412182706
F1
haskovliqta
оу
АХЪ
valio_1412194777
klimat
kurabiq
Големи водни дървеници има само в детските книжки... Тази буболечка се казва Буба (ударението е на "А") и е доста хаплива и опасна! В повечето случай се прицелват към дявола и пъкъла.
доктор от-хей
буболечка
Yori
:)
1963
Колешева
11
баи курти КУРТЕВ