Редица опозиционни партии в Кипър заявиха, че не желаят острова да се използва за военни действия на международната коалиция срещу екстремистката организация "Ислямска държава" /ИД/.
Става дума за използването на британската авиобаза Акротири, откъдето миналата седмица започнаха полетите на изтребители-бомбардировачи "Торнадо" до Ирак, както и кипърската база "Андреас Папандреу" близо до Пафос. По-рано тя бе използвана от западните страни за хуманитарни операции.
"Територията на Кипър не може да служи за агресивна стартова площадка за воденето на каквато и да е било война". Това се казва в разпространено заявление на Прогресивната партия на трудовия народ, която е основна опозиционна политическа платформа в страната. Според нея използването на тези бази въвличат страната във война с опасни последици за Кипър и за региона. "Войната носи хаос и поражда тероризъм", а не го побеждава, както се вижда от примерите с Ирак, Афганистан, Либия и Сирия", се казва още в декларацията.
Според Прогресивна партия на трудовия народ ИД и подобни на нея групировки се състоят от сили, които са били поддържани и въоръжавани от САЩ, НАТО и ЕС за провеждане на техните геополитически планове в Ирак, Сирия и Либия. Сега те служат за предлог за нови намеси и войни, се казва в текста. "Зелените" в Кипър също изразиха загриженост от възможните последствия за Кипър от воденето на бойни действия от територията на острова.
Официалният представител на правителството на Кипър Никос Христодулидис заяви по този повод, че кипърските власти няма да дадат разрешение за използването на авиобазата "Андреас Папандреу" за военни операции на други страни, съобщи по-рано вестник "Сайпръс мейл".