От х:

Днес в x:

Нови удари срещу Ислямска държава, убиха лидер на групировката

Пета поредна нощ продължават бомбардировките на международната коалиция за борба с джихадистката групировка Ислямска държава в Сирия. Американски изтребители, дронове и друга летателна техника нанесоха нова серия от въздушни удари срещу терористите.

Централното командване на САЩ заяви, че четири танка на джихадистката групировка са унищожени в провинция Дейр ез-Зор. Мониторингова група в Сирия съобщи на свой ред, че петролни обекти са били очевидната цел на ударите от тази нощ в провинцията. По данни на Сирийската обсерватория за човешките права, поразен е също команден център на Ислямска държава.

Същевременно, в северната част на Сирия кюрдски бойци започнаха атаки срещу цели на ислямистите близо до град Кобани, който от дни е в центъра на борбата между двете страни.

Шефът на Пентагона Чък Хейгъл каза по-рано пред репортери, че самолети на коалицията са бомбардирали над 40 цели на Ислямска държава, включително петролни рафинерии под контрола на джихадистите.

„В комбинация с продължаващите усилия в Ирак, тези удари ще продължат да лишават ИД от свобода на движение и ще затрудняват планирането, ръководенето и поддържането на операциите на групировката”, каза още Хейгъл.

От своя страна началникът на Обединения комитет на началник-щабовете на САЩ ген. Мартин Демпси заяви, че въздушните удари не са достатъчни за успешната борба с екстремистката групировка. Според него е необходима наземна операция на територията на Ирак и Сирия. По думите му, въпреки че нанесените от страните-членки на международната антитерористична коалиция, начело със САЩ, въздушни удари са доказали своята ефективност и вече са започнали да разрушават инфраструктурата на ислямистите, това не е достатъчно. Той смята, че е нужно „политическо решение”, а в Ирак и Сирия да бъде проведена наземна операция.

Демпси отбеляза, че за освобождаване на завзетите от „Ислямска държава” територии в Източна Сирия ще са нужни до 15 000 бойци на въоръжената сирийска опозиция.
Това е три пъти повече от бойците, които предстои да бъдат обучени от САЩ, заяви той.

„По наши оценки, някъде между 12 000 и 15 000 души трябват за връщането на загубените територии в Източна Сирия”, каза най-високопоставеният американски военен на пресконференция в Пентагона. Той добави, че петте хиляди новобранци, които предстои да бъдат обучени и въоръжени от американски инструктори, не представляват цялата численост на бойците на „умерените” бунтовнически сили.

Сирийската обсерватория за човешките права съобщи, че високопоставена фигура в Ислямска държава е бил ликвидиран при въздушен удар в Източна Сирия. „Самолет на коалиционните сили нанесе удар по мотоциклет, на който е имало два души” от Ислямска държава, съобщи мониторинговата група.

Ударът е бил нанесен западно от Дейр ез-Зор в едноименната провинция. „Единият от мъжете е важен член на Ислямска държава, с арабска националност”, каза директорът на Обсерваторията Рами Абдел Рахман, без да предоставя подробности относно самоличността на загиналия или неговата роля в групировката. „Той е загинал, а също и другият мъж”, добави Рахман.

Междувременно, парламентите на Великобритания, Белгия и Дания одобриха участието на страните във въздушните удари в срещу джихадистката групировка.
Белгия ще изпрати шест изтребителя F-16, които да се присъединят към ръководената от САЩ международната коалиция срещу Ислямска държава. Самолетите вече са излетели за Йордания, откъдето може за започнат бойната си мисия в Ирак най-рано в събота. Този ход идва след официално запитване от Вашингтон. Бойните действия ще бъдат ограничени само в Ирак.

В рамките на следващите 48 часа Великобритания ще се присъедини към нанасянето на въздушни коалиционни удари срещу екстремистите в Ирак.

Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън описа включването на страната във въздушните удари като „критично важно за националната сигурност”, като се аргументира, че премахването на терористичната заплаха е „спешен проблем”.
Даунинг стрийт заяви, че много скоро шест изтребителя „Торнадо” ще достигнат въздушното пространство на Ирак и добави, че парламентът е одобрил и изпращането на британски военни инструктори в Ирак, които да обучават иракската армия
Дания от своя страна ще изпрати седем изтребителя F-16 в Ирак.

„Благодарна съм, че сега има налице широка коалиция, включително държави от региона, които искат да дадат принос”, заяви министър-председателят Хеле Торнинг-Шмит, като добави, че датските изтребители няма да се присъединят към американските самолети в бомбардировките срещу цели в Сирия.
Същевременно, хуманитарната ситуация в контролираните от джихадисти територия се задълбочава.

Над 160 000 сирийски бежанци са влезли на територията на Турция, бягайки от Ислямска държава в Северна Сирия през последната една седмица, съобщи турският премиер Ахмет Давутоглу.

Броят на сирийските кюрди, които заляха Турция, достигна 160 385 души, каза Давутоглу след среща на управляващата Партия на справедливостта и развитието в Анкара.

Най-малко 105 села в района на Кобани в северната част на Сирия са били завзети от силите на ИД от средата на септември насам, според данни на ООН.

Давутоглу подчерта позицията на Турция в борбата срещу ИД в Сирия, като заяви, че Анкара ще подкрепи всяка инициатива или операция, която води до абсолютно решение на проблема с тероризма и ще поеме необходимата роля, ако бъде зает по-палиативен подход по отношение на въпроса.

Източник: http://www.novini.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини