Екокъщи, произведени в Хасково, направиха бум на строителния пазар в Швейцария и буквално издухаха конкуренцията от близки и далечни държави.
Може да звучи нереално, но си е абсолютен факт: къщите, по които швейцарците цъкат с език, досущ като точните си часовници, са от орловдолска глина, добита в тополовградско и българска слама.
На пръв поглед технологията им е като на старите български кирпичени постройки, но с леки подобрения. Разработвана е 10 години от инженер и архитект. Двамата швейцарци имат и български съдружник от Хасково - Илиян Василев. Всъщност двамата са собственици на фирма Евробизон, която стопанисва фермата за бизони в тополовградско, а Василев е прокурист. След като станало ясно, че ще местят животните в Румъния, решили да реализират друга идея. Тримата създават акционерно дружество. Наемат производствена база в Хасково и стартират преди около година и половина. Вече имат няколко къщи в подножието на Алпите, издадени до ключ.
Идеята им е простичка - да възродят строителството така, както са строили хората преди векове – с естествени материали, природосъобразно и за векове напред. Затова и гаранцията за къщите, произведени в Хасково, е 100 години.
Къщите изглеждат така, както си ги поръча собственикът. След като документалната част на проекта е готова, от производственото хале в Хасково до нанасянето на обитателите минават 3-4 месеца, в зависимост от параметрите на желания дом, обяснява Илиян Василев.
В Хасково се прави грубият строеж, различните детайли се товарят на тирове и стигат до Швейцария. По една къща работят общо 8 души. Те заминават на място и при сглобяването на постройката. Любопитна подробност е, че една къща се хваща в 10-12 тира.
Външна стена е с дебелина 70 см. Тя е от гипсокартон, после следва дърво, глина, дърво, слама, дърво, и минерална външна мазилка.
Предимствата на умната дишаща къща е, че не плащаш нищо за отопление и охлаждане. Къщата е абсолютно пасивна и на швейцарците през зимата им коства нула разход, за това им е комфортно. И то при положение, че в Швейцария през зимата температурите падат до -30 градуса. В триетажна къща от 500 кв, произведена в Хасково, януарската сметка за ток е била 30 евро.
„Много е приятно усещането вътре, обяснява Василев и добавя, че основното при дишащите къщи е, че влажността не се променя. Тя винаги е на 50 %. И добавя, че това, че са от кал и слама никак не им пречи да изглеждат добре и супер модерно. Всичко в къщата се управлява от телефона, а интериорът и екстрите се правят индивидуално. В една от къщите по желание на собствениците са набавили полилей със 7 000 кристала, ръчна изработка.
Има и къща на 67 квадрата, с гараж. На друга пък са направили басейн на верандата на първия етаж, между другото пак хасковско производство - на ПИМ. В Лихтенщайн пък къщата, която са изработили, е с дървен покрив. Има градина с езеро, а цялата настилка в дворчето е от ивайловградски камък.
Илиян Василев обяснява, че къщите, които произвежда, не са по-скъпи от тухлените и в Швейцария например всеки, който реши да строи, може да си ги позволи. Цената на квадрат е около 3 000 евро.
Той е доволен, защото във фирмата вече имат и първата българска поръчка. След поредната къща за Швейцария, която в момента правят, започват друга, която ще е в с. Марково, Пловдивско.
М. Манолова
BG
Jack Bauer
Цветанова
Гост
Biodom-Europe
Георги Цуков
Biodom-Europe
web-site: www,casevere.ch
Julen Mutafova