От х:

Днес в x:

ЕС подготвя нови помощи за засегнатите от руското ембарго

Представители на Европейския съюз изготвят нови мерки за подпомагане на производителите на хранителни продукти, засегнати от руските контрасанкции, съобщи Европейската комисия, цитирана от "Ройтерс". Подробностите ще станат известни в следващите дни, а официално мерките ще влязат в сила следващата седмица.

Според изданието Agri.eu започва анализ на структурата и обемите на износа на плодове и зеленчуци за същия период на миналата година - септември - декември, и според информацията ще се определи къде точно да бъдат насочени новите помощи.

През август тази година Москва наложи ембарго за една година за месо, риба, млечни продукти, плодове и зеленчуци от САЩ, страните от Европейския съюз, Канада, Австралия и Норвегия като отговор на западните санкции срещу участието на Москва в кризата в Украйна.

Износът на селскостопански продукти на ЕС към Русия е на стойност близо 11 милиарда евро годишно, или около 10% от земеделските продажби на съюза. Руското ембарго засегна продукти от ЕС в размер на 5 милиарда евро, съобщи Европейската комисия.

След обсъждане с представители на 28-те държави членки във вторник комисията финализира текста и бюджета за новата схема за компенсиране и ще направи изявление в следващите дни, заяви говорителят Роджър Уейт. "Официална публикация се очаква в началото на следващата седмица, с нови правила, които ще влязат в сила веднага", каза той.

След наложените забрани от Русия комисията обяви 125 милиона евро помощ за производителите, като тя е за справяне с пренасищането на прясна продукция, която разстройва пазара.

Остава неясно колко пари вече са усвоени в рамките на плана за 125 милиона евро компенсиране. Новите мерки са в допълнение към предишната програма за помощ.

Целта на новите финансови средства е да стабилизират цените, като плащат на производителите да поемат част от излишъка на пазара, чрез мерки, като например даване на храна в училищата и други институции или въобще да не я произвеждат.

Европейската комисия заяви, че производителите на пресни плодове и зеленчуци са били сред първите засегнати, тъй като Русия обяви забраната точно когато прибирането на реколтата е най-интензивно.

Въздействието на руските санкции е различно за всяка страна от ЕС. Например Полша и Литва са силно зависими от руския пазар, докато най-голямата селскостопанска икономика на Европейския съюз - Франция, е по-обезпокоена за верижните реакции на излишната продукция върху цените, които производителите могат да налагат.

Съюза на европейските фермери Copa-Cogeca заяви, че допълнителната помощ е "стъпка в правилната посока, тъй като е по-целенасочена" и че допълнителните средства са били от решаващо значение.




Източник: http://www.dnevnik.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини