Храм на Афродита, обитаван от хетери или семеен мавзолей, издигнат в почит на стопанката е богатото римско имение край димитровградското село Каснаково? Въпросът остава отворен, поне с приключването на този археологически сезон.
Проучванията на мястото бяха до днес, а от утре теренът ще бъде зазимен, обяви шефът на екипа доц. д-р Веселка Кацарова.
Вместо енигмите около комплекса да се разплитат с напредването на работата, откритите артефакти през тази година още повече заплитат възела и дават повод за размисъл на учените.
Макар че все още не може да твърди смело, според Кацарова е възможно считаният за мавзолей на собствениците на имението Тит Флавий и Клавдия Монтана, всъщност да се окаже първият античен публичен дом по тракийските земи.
Четирите малки предмета, които археолозите откриха още в началото на работата си през август - четири оловни вотивни огледалца, всъщност дават повод за тези разсъждения. “Аз съм красотата“, пише на гръцки на едното от тях и затова Кацарова допуска, че мавзолеят всъщност е бил храм на Афродита, обитаван от хетери. А Клавдия Монтана, която според легендата е била вярна на съпруга си, може да се окаже и първата маман по нашите земи.
За тезата си Кацарова стъпва върху един от двата култа към Афродита. Единият от тях е към Афродита-Орания, която е олицетворение на платоничната любов. По-дълбоките корени на култа обаче водят към Афродита-Пандемия, почитана особено на островите в Средиземноморския басейн, около които е имало интензивна мореплавателна дейност. Тези острови били прочути с присъствието на хетери, които раздавали сладострастие именно в храмовете на Афродита. Притесненията на Кацарова обаче идват от там, че по принцип култът към Афродита е изключително слабо застъпен по древните тракийски земи.
Все пак другата аргумент за смелата теза е връзката, която се прави със сградата, разкопана тази година от екипа й. Тя е досами водата, прочута като изворът на нимфите и Афродита, в подножието на хълма, на който се издига мавзолеят. Зданието в северната част на Светилището на площ 800 кв.метра, не е театър на открито, както е предполагал през 50-те години на миналия век първият неин изследовател проф. Венедиков, а става дума за жилищна сграда на богат римлянин. Зданието е било изградено през IV век, вероятно след като останалите сгради са били опустошени от нашествието на готите. Съществувала е поне до V век по време на т.нар. епоха на късната Римската империя. Местоположението на сградата е такова, че прегражда пътя към хълма, на който е мавзолеят. Това означава, че не всички са имали достъп до хълма, както би било, ако сградата, обявена за мавзолей, е била храм на Афродита.
Освен това археолозите смятат, че ако сградата на хълма е била наистина мавзолей, е необяснимо защо наследниците на Тит и Клавдия Монтана са престанали да им отдават почит. Жилищната сграда е обитавана до V в., а така нареченият мавзолей вече е бил запустял някъде през III век.
М. Манолова
Археолозите откриха край Каснаково и капител, много по-богато украсен от тези във вила " Армира" |
Знаещ
архиепископ спелман
Брънчо
МОРАЛИСТ
До цент ще ни изядат
imaniar
много стар шофьор
kolega ot SOMAT
Бознес схемаджия