Центърът от семеен тип до АГО ще даде нов шанс на децата с увреждания |
Фрапиращо разкритие за битието на децата по Домовете направи социалния работник Емилия Стефанова, служител в новия център от семеен тип, който днес бе открит в Хасково. Центърът иначе работи от два месеца. На простичкия въпрос каква е промяната в децата след идването от Домовете, г-жа Стефанова бе пределно ясна-“Вече не се тъпчат с храна при първа възможност. Не крият по стаите си хляб. Хладилникът стои пълен и никой не се рови в него“.
Оказва се че тази истина е отдавна известна в средите на социалните работници. И промяната на този навик считат за едно от най-големите си постижения в Центъра от нов тип, в който са настанени децата от Домове от цяла България. Важно е да се отбележи, че става дума за деца със сериозни и почти винаги ментални увреждания, така че презапасяването с храна при тях не е пресметливост, а просто инстинкт на оцеляване.
Децата в центровете от семеен тип вече могат да се къпят сами, както и да се грижат за сутрешния си тоалет. Това е втората голяма гордост на служителите. Става дума както за мъници по на три и няколко години отгоре, така и за вече младежи по над 20 години, чието емоционално и духовно развитие иначе отговаря на много по-малка възраст. С новопридобитите умения и с напредващата социализация, тези деца ще имат шанс за много по-достойно и пълноценно съществуване в обществото, а защо не и за реинтеграция в своите семейства, обявиха от Държавната агенция за закрила на детето, които днес прерязаха лентата на хасковския център. Мероприятието бе уважено от настоящия шеф на ДАЗД Ева Жечева, която благодари на община Хасково в лицето на кмета Георги Иванов за плодоносното партньорство довело да изграждането на жилищата. В двата центъра близнаци до АГО, шанс за нов живот получават 24 деца с увреждания изведени от социални домове от цялата страна. 4 възпитателки, 2-ма социални работници и 14 детегледачки ще ги обучават по индивидуална програма и ще възстановяват връзките със семействата им. Вече има напредък в тази насока-родителите на двама малчугани ежедневно посещавали центровете, а други изявили желание да участват съвместно с децата на празниците им.
„Това е нов етап в социалната политика на общината“ заяви кметът Георги Иванов и припомни че Хасково е един от първите градове, открили подобни жилища с изграждането на Дом Марина. Това е нова стъпка за подпомагане на семействата, изпаднали във временно затруднение, да се грижат за болните си дечица, изтъкна той.
Центровете са финансирани от Европейския фонд за регионално развитие, като стойността на хасковския проект е 1.5 млн лева. До април следващата година издръжката на центровете ще се плаща от Европа, после се преминава към делегиран от държавата бюджет. Същевременно от следващата година единният разходен стандарт за издръжката на едно такова дете ще скочи от 8306 лв на 10 100 лв.
В Хасковски регион Центрове от подобен тип има още в Димитровград, където се обгрижват 11 деца, в Харманли с 9 деца и изграждащ се такъв в Свиленград с подобен капацитет.
Г.Христов
Шефката на ДАЗД Ева Жечева и кметът Иванов откриват дома |
Последва инспекция на вътрешността |
Ротари "хасково" дари 15 комютърни конфигурации на Центъра в лицето на неговия директор Невена Желязкова |
Кметът Иванов поздравява децата с новата им придобивка |
Емил
глас
Kosta_1409764083
евъртън чърлс
Любопитко
ммдаа
мтсп
много стар шофьор
РЕНДЕТО
глас
гл
социален работник
Нека кажат тези гледачки колко пари получават заплата.... 300 лв.
А г-жа Жечева да не ходи само по рязане на ленти, а да помогне поне за 3 дни в гледането на децата! Защото ние сме по 12 часа с тях и не искаме само рязане на ленти, а помощ....