Под мотото „Памет, ти си пак на изпитание“, социалистите от общинската структура на БСП отбелязват 70 години от трагичните събития в местността Сухото дере. Тогава 15 партизани загиват при сблъсък с полицията, дни преди навлизането на Съветската армия в България и установяването на антифашистко правителство. В трагичните дни на септември 1944 г., дни преди победата, 15 млади мъже умират за България.
Септември 1944 г. Вижда се краят и на българския монархо-фашистки режим. В началото на септември по решение на ръководството на партизанска дружина “Райчо Кирков” частите на дружината се съсредоточат в м.”Кацарското дере.
През нощта срещу 3 септември лагерът разположен в Геженчовския елак е плътно обкръжен с двоен обръч. В блокадата са включени седем усилени роти и два полицейски отряда, една батарея с три оръдия и взвод с две оръдия и три минохвъргачни взвода. Силите на противника са около 1 700 войници и полицаи, въоръжени с пет оръдия и шест минохвъргачки, 112 картечници, стотици автомати и пушки.
В 6 часа сутринта е дадена заповед за настъпление. Осъществен е изненадващ удар с миномети и оръдия, които стрелят с пряко мерене от съседните височини. Възможност за организация не е имало. Партизаните се пръскат на отделни групи и търсят начин за спасение. Група от 50 – 60 човека, от които само неколцина въоръжени, навлизат в местността Слънкова скеля при вливането на Сухото дере в река Мечка и попадат под жесток обстрел. Част от невъоръжените партизани се предават, а други залягат около партизанката Искра, която призовава войниците да не стрелят срещу своите братя. Стрелбата продължава. Падат покосени хора без оръжие, които се предават. Искра се изправя и с единствения пистолет в групата открива огън, но пада разкъсана от граната хвърлена от фашистки офицер
Загиват още 14 мъже. В плен падат 52-ма партизани, много са и ранените.
Врагът ликува от победата. Но на 5 септември дружина „Райчо Кирков отвръща на удара, а 4 дни по- късно, на 9 септември 1944 г., идва и пълната победа. Девети септември е венецът на борбата за по-добър живот
70 години по – късно тези събития, трагични по своята същност, се тълкуват свободно от представители на различни идейни течения - казва Николай Митков – председател на местната структура на БСП - Но колкото и демагогски да се представят тези исторически факти, истината е, че това са хора, които са отдали силите си и живота си в борбата с най- страшния бич в политическото устройство на Европа – фашизма. Не може да пропуснем, че техните прогресивни идеи са били част от духа на това време, че те са се борили за един по- добър живот. Поклон пред саможертвата им.
Предстои ни предизборна кампания. Има нещо символично, че в началото ѝ ще отбележим 70 години от победата над монархо- фашизма. Каним на 09.09.2014г от 17,30 всички наши съграждани на ежегодното поднасяне на цветя пред падналите в борбата с фашизма на паметника в градската градина и концерт на руския състав „Ивушка”, посветен на празника .
айде по-полека!
753
2х2е5за6
2x2e4
ZABOBOL
ZERO_1409746375
ZABOBOL
1314
ZABOBOL
колко тъпо!
45
1314