Екип от около 50 преводачи-доброволци превеждат най-големия онлайн образователен портал в света Khan Akademy на български.
Координатор на групата е хасковлията Иван Господинов.
Преводът от английски на български всъщност е започнал именно по идея и с ентусиазма на 22-годишният философ от университета в Лайпциг.
Повод за това става тривиално събитие. Преди три години, докато е в Германия, на Иван му хрумва идеята да преведе онлайн уроците на родния си език, докато влизал в платформата, за да си припомни математиката. Прави връзка с екипа на портала и така стартира инициативата. Става и първият преводач-доброволец на български.
В момента координира работата на всички 400 записали се доброволци у нас, като най-активни са 50 души. Няма задължителен регламент, нито пък определено време, което преводачите трябва да отделят, разказва инициаторът. Самият Иван отделя около 2 часа всеки ден за доброволческия труд.
Сайтът е създаден преди повече от 10 години. Първоначално преводите са били на 10-те най-популярни езика, но заради големия интерес, сега вече се правят преводи на 120 езика. В платформата има над 6000 вида уроци в различни науки - от математика, музика и история, през предприемачество, до медицина, история на изкуството и програмиране.
Освен че са визуализирани, уроците са и озвучени. Те са насочени предимно към учениците, като за по-малките са направени под формата на игра. Освен видео уроците, има и софтуер за упражнения. Той е разработен така, че да следи индивидуално нивото, което е достигнал учещия и след това му задава упражнения, съобразени с него. Най-добрите постижения биват възнаграждавани със значки и други графични поощрителни символи. В платформата има и уроци за преподавателите. Тя може да се използва в реално време за обучение и на цял клас. Освен това родителите могат да задават домашни на децата си, а после да проследят как са се справили.
Българския екип е на пето място в света по напредък в превода на субтитрите. Освен надписите, уроците вече и се дублират на български.
Дублираните уроци вече са около 200.
Доброволческата работа може да продължи, образно казано, през целия живот, тъй като в платформата непрекъснато влизат нови и нови уроци.
От създаването на американския онлайн образователен сайт досега уроци чрез него са вземали около 30 000 българи. Те са решили полови милион упражнения в платформата.
Иван Господинов се надява, че първата онлайн версия на българския сайт на Khan Akademy да излезе до края на септември.
Мая Манолова
ARKADASLAR
любопитен